Hafif-orta evre alzheimer hastalarında egzersiz programının etkileri
Effects of exercise program in patients with mild to moderate alzheimer's disease
  1. Tez No: 742910
  2. Yazar: ELVAN FELEKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZALEVLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma, hafif-orta evre Alzheimer Hastalığı (AH) tanılı hastalarda solunum egzersizleri ile solunum odaklı aerobik ve kuvvetlendirme egzersiz programının etkilerini incelemek amacıyla yapıldı. Çalışmaya 50 yaş ve üzeri 40 AH tanılı hasta dahil edildi. Hastalar, egzersiz ve kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Tüm hasta ve yakınlarına AH ve beraberinde görülebilecek sorunlara yönelik önerilerde bulunuldu. Egzersiz grubuna 12 hafta boyunca haftada 2 gün, fizyoterapist eşliğinde, solunum, aerobik ve kuvvetlendirme egzersizlerinden oluşan bireysel egzersiz programı uygulandı. Tüm hastalar, çalışma başlangıcı ve 12 hafta sonunda kognitif durum, solunum fonksiyonları, solunum kas kuvveti, egzersiz kapasitesi, fiziksel performans, periferik kas kuvveti, göğüs kafesi ekspansiyonu, uykululuk, depresyon, günlük yaşam aktiviteleri ve yaşam kalitesi açısından değerlendirildi. Başlangıçta her iki grup da benzerdi. On iki haftalık izlem sonunda, egzersiz grubunun kognitif durumu, inspiratuar kas kuvveti, egzersiz kapasitesi, kavrama kuvveti, fiziksel performansı ve göğüs kafesi ekspansiyonunda istatistiksel olarak anlamlı bir artış ve depresyon düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş görüldü (p0,05). Solunum egzersizleri içerikli ve solunum odaklı egzersiz programının AH hastalarında kognitif durum, egzersiz kapasitesi, kas kuvveti, fiziksel performans, inspiratuar kas kuvveti, göğüs kafesi esnekliği ve depresyon açısından etkili olduğu görüldü. Çalışmamız, AH hastalarının egzersiz programlarına solunum egzersizlerinin entegre edilmesinin yararlı olduğunu ve uygun egzersiz dozu açısından da gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study examined the effects of breathing exercises and respiratory focused aerobic and strengthening exercise program in patients with mild to moderate Alzheimer's Disease (AD). Forty AD patients aged 50 years and older were included. They were divided into two groups as exercise and control groups. Recommendations were made to all patients and proxies about AD and accompanying problems. An individual exercise program of respiratory, aerobic and strengthening exercises was applied to the exercise group by supervision of a physiotherapist, two days a week, for 12 weeks. All patients were assessed at baseline and at the end of 12 weeks in terms of cognition, pulmonary functions, respiratory muscle strength, exercise capacity, physical performance, peripheral muscle strength, rib-cage expansion, sleepiness, depression, activities of daily living, and health related quality of life. While at the baseline assessment both groups were similar, after 12 weeks there were statistically significant increases in the cognitive status, inspiratory muscle strength, exercise capacity, handgrip, physical performance and rib-cage expansion of the exercise group and decrease in depression (p0.05). The exercise program (breathing exercises and focused on the respiratory exercise) was effective in AD in terms of cognition, exercise capacity, muscle strength, physical performance, inspiratory muscle strength, rib-cage expansion and depression. It shows that integrating breathing exercises into the exercise programs is beneficial and necessary in terms of appropriate exercise dose.