İslam'a göre para kavramı
  1. Tez No: 74291
  2. Yazar: ALİ KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ DÖNDÜREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
TEZİN ÖZETİ İSLÂM'A GÖRE PARA KA VRAMI“İslâm'a göre para kavramı”, zihinlerde İslâm'ın paraya bakış açısını çağrıştırmaktadır. Bu nedenle tezde İslâm tarihinde paranın tarihi gelişimi, klasik hukuk kitaplarında çeşitli konularla ilgili olarak ele alınmış parayla ilgili genel prensipler ve hükümler üzerinde durulmuş; zaman zaman günümüz iktisat çalışmalarına da atıflar yapılarak mukayeseler yapılmıştır. Tezin birinci bölümünde, beşerî iktisatta para sistemleri ve paranın gelişimine değinilmiştir. İkinci bölümde, İslâm öncesi Arap toplumunda ve İslâm'ın zuhurundan sonra para konulan ele alınmıştır. Üçüncü bölümde müslüman toplumlarda para kavramı, zekat, sarf (paranın parayla değişimi), ribâ (faiz) gibi parayla ilgili hükümler incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, paranın fonksiyonları ele alınmış, değer ölçüsü olma, tasarruf aracı olma ve mübadele aracı olma fonksiyonları incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise varılan neticeler maddeler halinde belirtilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MONEY CONCEPT IN ISLAM“Money Concept in Islam”is closely related to Islamic view of money. Therefore historical evaluation of money in the history of Islam, money and related subjects in the early Islamic law works together with some references to modern studies on economics are examined in the thesis. Chapter one deals with the place of money systems and their developments in the modern economic systems. İn chapter two, the invention of money and money in the Arab societies before and after the rise of Islam are explained. Chapter three examines the subjects that are closly related to money such as the concept of money, zekat (alms giving), sarf (exchange) and faiz (interest). Chapter four is on the functions of money as a means of savings, exchange and value determination. Conclusion enumarates the results of this study. VII