Mehir, nafaka ve itaat kavramları çerçevesinde İslam'a göre ailede eşlerin sorumlulukları
According to Islam, responsibilities of spouses related with the concepts of dowry, alimony and obedience
- Tez No: 94533
- Danışmanlar: PROF. DR. M. HAYRİ KIRBAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Eravcı, Emine,“Mehir”,“Nafaka”ve“İtaat”Kavramları Çerçevesinde İslâm'a Göre Ailede Eşlerin Sorumlulukları, Yüksek Lisans, Prof.Dr.Hayri Kırbaşoğlu, 121+11 sayfa. Tezimizin Konusu: İslâm'a göre ailede eşlerin sorumluluklarıdır. Bunlardan Mehir, Nafaka ve İtaat kavramları çerçevesinde inceledik. Mehir evlenecek erkeğin kadına ödediği mal veya para cinsi bir değerdir. Kur' an ve Sünnet'te mehir konusu ayrıntılı ele alınmıştır. Mehir kadınları ekonomik açıdan güvence altına almaktadır. Ancak ideal olan kadınların mehir almadan da hayatlarını devam ettirebilmeleridir. Erkeğin karısına karşı ikinci sorumluluğu onun ekonomik ihtiyaçlarım karşılamasıdır. Bu da“Nafaka”olarak isimlendirilir. Kadının çocuk emzirme, evin bakımı, çocukların yetiştirilmesi gibi sorumlulukları vardır. Buna karşılık da erkek onun geçimini üstlenmiştir. İslâm âlimleri kadının sorumluluğu olarak da kocasına itaat etmek olduğunu söylemektedirler. Kadın kocasına her konuda kesin bir şekilde itaat etmesi gerekmez. Kadın, ailenin huzuru, namusu, ekonomik çıkarları konusunda kocasına itaat etmelidir. Sonuç olarak biz de tezimizide bu üç kavramı Kur' an ve Hadislere göre inceledik. İslâm âlimlerinin yorumlarını da değerlendirerek sonunda kendi görüşlerimizi de dile getirdik.
Özet (Çeviri)
Eravcı, Emine, According to Islam, Responsibilities of Spouses Related with the Concepts of Dowry, Alimony and Obedience, Master, Prof.Dr.Hayri Kırbaşoğlu, 121+IIpages. Th subject of our thesis is according to Islam the responsibilities of a couple in a family. We searched the subject in a frame of concepts of dowry, alimony and obedience. Dowry is a preci of property or money given by a husband to the bride when they marry. The system of dowry is described in Qur'an andSunnahs in detail Dowry gives an economical guarantee to women. However; the ideal is the continuiety of their lives without taking any dowry. The husband's second responsibility for his wife is to provide her economical needs. And this called as“Nafaka”(alimony). The woman has some responsibilities such as brestfeeding, houskeeping and childcaring. The man undertakes the living of his wife as a response to hers. The Islamic scholars express that obedience is a woman's responsibility for her husband But a wife doesn't have to obey him definitely. The woman should have obedience to her husband about the family's peace, honour and economical benefits. Consequently, we have searched these three concepts according to Qur'an and Hadiths. Evaluating the interpretations of Islamic scholars, we expressed our own opinions in the end