COVİD 19 pandemi sürecinin istihdam ve dijitalleşme üzerine etkisi: Konya ili örneği
The effect of COVID-19 pandemic process on employment and digitalization: The case of Konya province
  1. Tez No: 742915
  2. Yazar: ŞEYDA GİZEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE AFŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsanlık tarihi iktisadi, idari, siyasal, kültürel, sağlık açılardan toplumu etkileyen ve toplum üzerinde değişimlere neden olan birçok krize tanıklık etmiştir. Covid 19 virüsü Çin'in Vuhan şehrinde ortaya çıkan, hızlı bulaş özelliği ve küreleşmenin etkisiyle kısa sürede dünyanın her yerine yayılan, başlangıçta insan sağlığını ilerleyen süreçte ekonomik, kültürel, sosyal her alanı derinden etkileyerek, dünyanın dinamiklerini değişmesine ve küresel bir krize sebep olan pandemiyi ifade etmektedir. Covid 19 dünyadaki tüm ülkelerin tedbir ve kısıtlama kararları alarak, karantina ve kapanma sürecine girmesinden dolayı ülke ekonomisinin ve işletmelerin çalışma şeklinin değiştiği bir sürecin başlatıcısı olmuştur. İşletmelerin çalışmaları şekilleri ve piyasadaki arz ve talebin değişikliği istihdamı doğrudan etkilemiştir. Her sektörde aynı etkiye sahip olmamakla birlikte istihdam oranlarında dünya genelinde bir azalma bunun sonucunda da işsizlik oranlarında artış söz konusudur. Pandemi sürecinde süreci dijitalleşme olgusunu olumlu yönde etkilemiş ve dijitalleşme hızı tüm dünyada artmıştır. Bu çalışmanın esas amacı Covid 19 pandemi sürecinin Konya ilindeki ana faaliyet alanı imalat/üretim, hizmet veya ticaret/perakende olan firmaları istihdam ve dijitalleşme açısından nasıl etkilediğinin değerlendirilmesidir. Değerlendirme öncesinde Covid- 19 ve istihdam, dijitalleşme başlıkları altında birçok kavramın açıklaması ve değişim süreçlerinden bahsedilmiştir. Değerlendirilen çalışma verileri; Konya ilinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren 503 firmanın katılımı ile elde edilmiş, bu verilerin analizi için SPSS IBM (Statistical Package for the Social Sciences) programı kullanılmıştır. Elde edilen analiz verileri sonucunda; Covid-19 pandemi sürecinin istihdamı olumsuz açıdan etkilemediği aksine firmaların %25'inin istihdamının arttığı ve dijitalleşmeye olumlu etkisi olduğu tespit edilmiş. Ayrıca istihdam ve dijitalleşmeye yönelik farklı açılardan değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of humanity has witnessed many crises that affect the society in economic, administrative, political, cultural and health aspects and cause changes on the society. The Covid-19 virus, which emerged in the city of Wuhan, China, spread all over the world in a short time with the effect of rapid contagion and globalization, deeply affecting human health in the beginning in the future, deeply affecting all economic, cultural and social areas, causing the dynamics of the world to change and causing a global crisis. denotes a pandemic. Covid 19 has been the initiator of a process in which the country's economy and the way businesses work, as all countries in the world take precautions and restrictions and enter the quarantine and closure process. The way businesses work and the change in supply and demand in the market directly affected employment. Although it does not have the same effect in every sector, there is a decrease in employment rates throughout the world, and an increase in unemployment rates. During the pandemic process, the process of digitalization has positively affected the phenomenon and the speed of digitalization has increased all over the world. The main purpose of this study is to evaluate how companies whose main field of activity is manufacturing/production, service or trade/retail in Konya are affected in terms of employment and digitalization during the Covid-19 pandemic process. Before the evaluation, the explanation of many concepts and change processes under the headings of Covid-19 and employment, digitalization were mentioned. Evaluated study data; It was obtained with the participation of 503 companies operating in different sectors in the province of Konya, and SPSS IBM (Statistical Package for the Social Sciences) program was used for the analysis of these data. As a result of the analysis data obtained; It was determined that the Covid-19 pandemic process did not negatively affect employment, on the contrary, 25% of the companies increased their employment and had a positive effect on digitalization, and evaluations were made from different aspects of employment and digitalization.