Çocukluk çağı travmaları ve aleksitimi ilişkisinde ana babaya bağlanma ve psikolojik dayanıklılığın aracı rolünün incelenmesi
Investigation of the intermediary role of psychological resilience in the relationship of childhood traumas and alexithymia
- Tez No: 742927
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEHER AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada çocukluk çağı travmaları ile aleksitimi ilişkisinde ana-babaya bağlanma ve psikolojik dayanıklılığın aracı rolü incelenmiştir.Araştırmaya Konya ilinde yaşayan 17 yaş ve üzeri 360 birey katılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik bilgilerine ulaşmak için“Kişisel Bilgi Formu'', çocukluk dönemindeki travmatik yaşantıları ölçmek için ”Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği (ÇÇTÖ)'', aleksitimiyi ölçmek için“Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAÖ-20)'', ana-babaya bağlanma düzeylerini ölçmek için ”Ana-Babaya İlişkin Görüşler Ölçeği“ (ABİÖ), psikolojik dayanıklılık düzeylerini ölçmek için ”Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği (PDÖ-IIIR)'' uygulanmıştır.Sonuçlar SPSS programı ile analiz edilmiş ve veriler bağımsız t-test, tek yönlü varyans analizi, korelasyon ve aracılık analizleriyle elde edilmiştir. Katılımcıların çocukluk çağı travmaları, ana babaya bağlanma, psikolojik dayanıklılık ve aleksitimi düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını incelemek için yapılan korelasyon analizi sonucunda aleksitiminin çocukluk çağı travmaları ile pozitif yönde, ana babaya bağlanma ve psikolojik dayanıklılık ile ise negatif yönde ve anlamlı düzeyde ilişkili olduğu bulunmuştur.Çocukluk çağı travmasının aleksitimi ile ilişkisinde ana babaya bağlanma ve psikolojik dayanıklılığın aracı rolünü incelemek amacıyla yapılan Paralel Çoklu Aracı Değişken analizi sonucunda, çocukluk çağı travmaları ile aleksitimi ilişkisinde ana babaya bağlanma ve psikolojik dayanıklılığın tam aracı rol üstlendiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of attachment to parents and psychological resilience in the relationship between childhood traumas and alexithymia has been examined. 360 individuals aged 17 and over living in Konya participated in the research. To reach the sociodemographic information of the participants,“Personal Information Form”, to measure traumatic experiences in childhood“Childhood Trauma Scale (CTS)”, to measure alexithymia“Toronto Alexithymia Scale (TAS-20)”, and to measure parental attachment levels of the participants the“Opinions About Parents Scale”(API) and to measure the levels of psychological resilience“Psychological Resilience Scale (PSS-IIIR)”have been given to the participants. The results have been analyzed with the SPSS program and the data has been obtained by independent t-test, one-way analysis of variance, correlation and mediation analysis. As a result of the correlation analysis performed to examine whether there is a relationship between the childhood traumas, parental attachment, resilience and alexithymia levels of the participants, it has been found that alexithymia has been positively and significantly associated with childhood traumas, while negatively and significantly related to parental attachment and psychological resilience. As a result of the Parallel Multimedia Variable analysis performed to examine the mediator role of attachment to parents and psychological resilience in the relationship between childhood trauma and alexithymia, it has been found that attachment to parents and psychological resilience play a full mediator role in the relationship between childhood traumas and alexithymia.