KOAH tanılı hastalarda sağlıklı yaşam biçimi davranışları v eyaşam kalitesinin incelenmesi
Examination of healthy lifestyle behaviors and quality of life in patients diagnosed with COPD
  1. Tez No: 742928
  2. Yazar: EMRAH FELEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) tanılı hastaların sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve yaşam kalitesinin incelenmesi amacıyla yapılmış olup, kesitsel bir çalışmadır. Araştırmanın verileri Ekim 2020-Ocak 2021 tarihleri arasında İstanbul'da bulunan bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin İç Hastalıkları servisinde toplanmıştır. Araştırmanın evrenini son bir yıl içinde hastanenin İç Hastalıkları servisine KOAH tanısı ile yatışı yapılan, 18 yaş ve üzeri olan 480 hasta oluşturmaktadır. Evreni bilinen örneklem hesabı ile en az 214 hastaya ulaşılması gerektiği belirlenmiş olup dâhil olma kriterlerine uyan toplam 225 hastaya ulaşılmıştır. Veriler etik kurul onayı ve kurum izni alındıktan sonra anket yöntemi ile toplanmıştır. Araştırmacı tarafından hastalarla görüşülüp yazılı izinleri alınmıştır. Veriler, 21 soruluk Hasta Bilgi Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analiz edilmesinde IBM SPSS 21.0 istatistik programı kullanılmıştır. Yüzde, frekans, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değerler belirlenmiş; Normal dağılım göstermeyen veriler Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testi ile değerlendirilmiştir. Bu araştırmada katılımcıların Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II Ölçeği ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği puanlarının birbiri arasındaki ilişkinin incelenmesinde Spearman Korelasyon Analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II Ölçeği alt boyutları ile SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği alt boyutları arasında %95 güven düzeyinde, istatistiksel bakımdan anlamlı ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between healthy lifestyle behaviors and quality of life of patients diagnosed with Chronic Obstructive Pulmonary Disease (COPD) and is a cross-sectional study. The study data were collected in the Internal Diseases service of a Training and Research Hospital in Istanbul between October 2020 and January 2021. The study population consists of 480 patients aged 18 years and above who were admitted to the hospital's Internal Medicine Department with COPD diagnosis last year. It was determined to reach at least 214 patients with the sample calculation of the known population and achieved 225 patients who met the inclusion criteria. The data were collected by questionnaire method after obtaining the ethics committee's approval and the institution's permission. The researcher interviewed the patients, and their written consent was obtained. Data were collected using the 21-question Patient Information Form, the Healthy Lifestyle Behaviors Scale II, and the SF-36 Quality of Life Scale. IBM SPSS 21.0 statistical program was used to analyze the data obtained in the study. Percentage, frequency, mean, standard deviation, minimum, and maximum values were determined; Data that did not show normal distribution were evaluated with the Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test. In this study, Spearman Correlation Analysis was applied to examine the relationship between participants' Healthy Lifestyle Behaviors II Scale and SF-36 Quality of Life Scale scores. As a result, no statistically significant relationship was found between the sub-dimensions of the Healthy Lifestyle Behaviors II Scale and the sub-dimensions of the SF-36 Quality of Life Scale at the 95% confidence level.