Winkler tabanı ile etkileşen bir katmandaki elastik dalgaların dispersiyon analizi
Dispersion analysis of elastic waves in a layer interacting with a Winkler foundation
  1. Tez No: 742938
  2. Yazar: GÖKÇE KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ERBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezde, tek ve iki taraftan Winkler tabanı ile etkileşen elastik bir katmanda meydana gelen düzlem harmonik dalgaların düzlemsel gerinim koşullarında asimptotik analizi yapılmıştır. Bunun için öncelikle verilen sınır koşulları için hem tek taraflı hem iki taraflı Winkler tabanı ile etkileşen elastik katmanlar için dispersiyon ilişkileri elde edilip, uzun dalga boyu- düşük dalga frekansı varsayımı altında dispersiyon ilişkilerinin kesme frekansı civarındaki polinom yaklaşımları türetilmiştir. Elde edilen yaklaşımlar, elastik bir taban üzerine oturtulmuş Kirchhoff plakasının geleneksel mühendislik formülasyonu ile karşılaştırılmıştır. Tek taraftan Winkler tabanı ile etkileşen yapı için eğilme dalgalarını ve genişleyen dalgaların sapmasını gösteren bir formül elde edilmiştir. Devamında tek taraflı durum için problem üç boyutta ele alınarak düşük frekansta gerçekleşen eğilme dalgaları için kesme frekansı civarındaki hareket denklemi asimptotik olarak türetilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the dispersion of elastic waves in an elastic layer interacting with one and two-sided Winkler foundation is analyzed. For this purpose, dispersion relations are obtained for elastic layers interacting with the Winkler base on both one-sided and two-sided basis in accordance with the given boundary conditions, and polynomial approximations of the dispersion relations near the cut-off frequency are derived using the assumption of long wave-low frequency. The obtained approaches are compared with the conventional engineering formulation of a Kirchhoff plate resting on an elastic foundation. An explicit formula illustrating the veering of bending and extensional waves is presented as a one-sided foundation. Then, for the one-sided case, the equation of motion near the cut-off frequency for low-frequency bending motion is derived asymptotically, which is handled as a 3D-problem.