SARS-CoV-2 enfeksiyonu geçirmiş bireylerde reenfeksiyon insidansının araştırılması
Reinfection incidence of COVID-19 in a tertiary university hospital
  1. Tez No: 742992
  2. Yazar: MERVE ATILGAN ALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM GÖKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 hızla tüm dünyayı etkilerken, yeniden enfekte olduğu saptanan hastalar endişe uyandırıcı olmuş, reenfeksiyonun sıklığı, hastalık şiddeti, risk faktörleri ile ilgili çalışmalara ihtiyaç duyulmuştur. Çalışmamızın primer amacı, Ege Bölgesinde refere bir üniversite hastanesinde COVID-19 hastalığı tanısı almış geniş bir hasta kohortunda bir yıllık reenfeksiyon insidansını belirlemektir. Çalışmamızın sekonder amacı ise, reenfekte olan hastalarda, hastalığın tekrar gelişmesinde etkili olan kişisel veya çevresel faktörleri saptayabilmek ve reenfeksiyonun ağırlık düzeyini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 18 Mart – 30 Kasım 2020 tarihleri arasında COVID 19 tanısı almış 5336 hasta katılmıştır. Hastalar reenfeksiyon açısından taranmıştır. İlk enfeksiyondan 90 gün sonra tekrarlayan PCR pozitifliği saptanan hastalara Teletıp ile ulaşılmış, klinik ve epidemiyolojik olarak reenfeksiyon kriterlerini karşılayan hastaların verileri toplanmıştır. Bulgular: Kohortumuzda 39 hastada reenfeksiyon geliştiği belirlenmiş ve 1 yıllık reenfeksiyon insidansı %0.73 [% 95 güven aralığı (CI) 0.53-0.99] olarak hesaplanmıştır. Belirlenen tarihler arasında ilk enfeksiyonlarını geçiren 607 hastanemiz çalışanı içinde 13 hasta reenfeksiyon tanısı almış ve 1 yıllık reenfeksiyon insidansı %2.14 [% 95 güven aralığı (CI) 1.25-3.66] olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background and Aims: While Coronavirus disease 2019 (COVID-19) continues to affect the whole world rapidly, reinfected patients have been a concern. Further research is needed on reinfection frequency, disease severity, and risk factors. The primary aim of our study was to determine the one-year incidence of reinfection in a large cohort of patients diagnosed with COVID-19 in a reference university hospital in the Aegean region. The secondary aim of our study were to determine the individual or environmental factors that influence recurrence of the disease in reinfected patients and the severity of reinfection. Material and Methods: 5336 patients with a diagnosis of COVID-19 in Ege University Medical Faculty Hospital between March 18th and November 30th, 2020 were enrolled in our study. Patients were screened for reinfection. Telemedicine was performed to patients with recurrent PCR positivity 90 days after the first infection. The data of patients who met the criteria of reinfection clinically and epidemiologically was collected retrospectively. Results: In our cohort, 39 patients were diagnosed with reinfection and the one-year incidence of reinfection was calculated as 0.73% [95% confidence interval (CI) 0.53-0.99]. Among 607 healthcare workers who had their first infection between selected dates above, 13 patients were diagnosed with reinfection and the 1-year incidence of reinfection was calculated as 2.14% [95% confidence interval (CI) 1.25-3.66].