Bazı Çizge Sınıflarının Özel Tepe Baskınlığı Üzerine
On Specific Vertex Domination of Some Graph Classes
  1. Tez No: 743013
  2. Yazar: NAZLICAN ÇAĞLA DEMİRPOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELGİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Graf teorisinde, grafiksel olarak modellenebilen iletişim ağlarının kararlılığını güçlendirmek için çeşitli ölçümler kullanılır. Bu ölçümlere zedelenebilirlik ölçümleri denir. Bu ölçümlerden biri olan baskınlık, çok geniş bir uygulama alanına sahiptir. Baskınlık kümelerinin yapısına ve özelliklerine bağlı olarak çeşitli baskınlık türleri bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında, 2020 yılında Ahmed A. Omran ve Manar M. Shalaan tarafından yeni bir baskınlık parametresi olarak tanımlanan co-even baskınlık sayısı ele alınmıştır. Bu tezde ilk olarak baskınlık tanımı verilmiş ve baskınlık türleri tanıtılmıştır. Daha sonra, bazı yol ilişkili grafların, ki bunlar dikenli yol graf, dikenli çevre graf, dikenli çubuk graf, dikenli yıldız graf, hindistan cevizi ağaç, muz ağaç ve binomial ağaç olmak üzere, bazı özel grafların, ki bunlar rook's graf, tadpole graf, jahangir graf ve gear graf olmak üzere co-even baskınlık değeri hesaplanmıştır. Son olarak, yol graf, çevre graf ve yıldız graflarının bölünmüş graflarının co-even baskınlık değeri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In graph theory, various measurements are used to strengthen the stability of graphically modelable communication networks. These measures are called vulnerability measures. Domination which is one of these measures, has a wide range of applications. There are various types of domination depending on structure and properties of dominating sets. In this thesis, in 2020, co-even domination number, which was defined as a new domination parameter by Ahmed A. Omran and Manar M. Shalaan is discussed. In this thesis, first of all, the definition of domination number is given and different types of domination are introduced. Subsequently, co-even domination number of some path related graphs such as thorn path, thorn rod, thorn ring, thorn star, coconut tree, banana tree and binomial tree and co even domination number of some special graphs such as rook's graph, tadpole graph, jahangir graph and gear graph were calculated. Finally, a graph is given the definition of a splitting graphs are obtained for some known graphs such as path graph, cycle graph and star graph.