Ortaokulda öğrenim gören öğrencilerin farklı sürelerdeki beden eğitimi ve spor etkinliklerinin sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk kriterleri üzerine etkisi
The effect of physical education and sports activities of secondary school students in different durations of health-related physical fitness criteria
- Tez No: 743014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor ve Sağlık Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokulda öğrenim gören öğrencilerin müfredata göre farklı sürelerde uygulanan beden eğitimi ve spor etkinliklerinin sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk kriterleri üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya yaş ortalamaları 12.02±0.05 olan haftada 2 saat (42 kız çocuk, 38 erkek çocuk), 4 saat (53 kız çocuk, 76 erkek çocuk) ve 6 saat (24 kız çocuk, 29 erkek çocuk) beden eğitimi ve spor etkinliği yapan toplam 262 çocuk gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma yarım eğitim – öğretim dönemini (18 hafta) kapsamaktadır. Çocukların boy uzunluğu, vücut ağırlığı, beden kitle indeksi (BKI), vücut yağ oranı ve yağsız vücut kitlesi ölçüldü. Motorik performans tespitinde, 30 sn mekik, 30 sn şınav, esneklik, durarak uzun atlama, sağ-sol kavrama kuvveti, kol kuvveti, statik denge, t-çeviklik, 30 m sürat ve 20 m mekik koşusu yapılmıştır. Tüm testler ön test ve son test şeklinde 18 haftalık periyotta uygulandı. Veriler istatiksel olarak SPSS 23 programında değerlendirilerek, Grup içi ön test ve son testler arasında farklılık olup olmadığını tespit etmek için Paried Samples T test uygulandı. Gruplar arasındaki ilişkinin tespitinde Tek yönlü ANOVA-TUKEY testi uygulandı ve anlamlılık düzeyi 0.05 olarak seçildi. Yapılan istatistiksel değerlendirmede VKI, VYY, sol el kavrama ve sürat parametrelerinde 2 – 6 saat ve 4 – 6 saat grupları arasında, mekik, şınav, kol kuvveti ve denge parametrelerinde 2 – 4 saat ve 2 – 6 saat grupları arasında, esneklik ve çeviklik parametrelerinde 2 – 6 saat grupları arasında anlamlı bir fark tespit edilirken; boy, vücut ağırlığı, VYK, YVK, Durarak uzun atlama, sağ el kavrama ve MaxVO2 parametrelerinde gruplar arası anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Yarım eğitim – öğretim dönemi (18 hafta) beden eğitimi ve spor dersini haftada 6 saat alan öğrencilerin haftada 2 ve 4 saat alan öğrencilerden fiziksel, fizyolojik, motorik ve bazı sağlık parametrelerine göre, çoğunlukla daha iyi oldukları görülmektedir. Sonuç olarak okullarda uygulanan beden eğitimi ve spor etkinliklerinin süresi uzadıkça hem sağlıkla ilişkili fiziksel uygunluğun hem de motor beceri gelişiminin çok daha olumlu etkilendiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of physical fitness on health-related criteria of physical education and sports activities lessens in different durations according to the curriculum of the students in secondary school. The study included 262 children with an average age of 12.02±0.05 who had 2 hours (42 girls, 38 boys), 4 hours (53 girls, 76 boys) and 6 hours (24 girls, 29 boys) per week of physical education and sports activities. The research covers half – term (18 weeks). In the study, height, body weight, body mass index (BMI), body fat ratio and lean body mass were measured in children. To detect motor performance, 30 sec shuttles, 30 sec push-ups, flexibility, standing long jump, right-left clutch force, arm force, static balance, t-agility, 30m speed and 20m shuttle runs were performed. All the tests were performed as the pre-test and the final test in a period of 18 weeks. The data were statistically analyzed in SPSS 23 program and Paried Samples T test was applied to determine whether there was a difference between the intra-group pre-test and the final tests. A one-way ANOVA-TUKEY test was used to determine the relationship between the groups and the significance level was selected as 0.05. In the conducted statistical assessment, a significant difference was found in the "VKI, VYY, left hand grip and speed parameters between the 2 – 6 hours and 4 – 6 hours groups; in shuttle, push – button, arm force and balance parameters between 2 – 4 hours and 2-6 hours groups; in flexibility and agility parameters between 2 - 6 hours groups. However, there was no significant difference between groups in height, body weight, VYK, YVK, long jump, right-hand grip and MaxVO2 parameters. It is observed that students who take 6 hours of physical education and sports lessons per semester of education (18 weeks) are mostly better in physical, physiological, motoric and some health parameters than students who take 2 and 4 hours per week. In conclusion, we can state that both physical fitness on health related and motor skills development are more positively affected when physical education and sport activities applied to schools are prolonged.