Development of radiopharmaceutical formulations for imaging of non-hodgkin's lymphoma
Non-hodgkin's lenfoma görüntülenmesinde kullanılacak radyofarmasötik formülasyonlarının geliştirilmesi
  1. Tez No: 743018
  2. Yazar: ELİF TUĞÇE SARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN YEKTA ÖZER, PROF. NEİL HARTMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Pharmacy and Pharmacology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyofarmasi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Non Hodgkin's Lenfoma (NHL), B lenfosit hücrelerinden köken alan tümör hücrelerinden oluşan B hücreli Lenfoma (DLBCL) türünün en sık gözlenen alt türüdür. Bu araştırmada, B lenfositleri yüzeyinde bulunan ve artan ekspresyon gösteren CD20 epitopunu hedef alarak radyonüklid işaretli mAb ve mAb fragmanı formülasyonları geliştirilecektir. Geliştirilen bu formülasyonlar ile NHL'nin erken ve doğru tanısı hedeflenmektedir. Bu çalışma kapsamında 3 farklı formülasyon ve eğer uygulanabilir, gerekli ürünler elde edilebilirse ek olarak 3 formülasyon daha hazırlanacaktır. Hazırlanacak olan 3 formülasyonda, CD20 spesifik ANTİ-MOUSE mAb ve CD20 spesifik ANTİ-MOUSE mAb FRAGMANI kullanılacaktır. Bu biyoteknolojik ürünlerden mAb ve mAb fragmanları Zirkonyum-89 (89Zr) ile işaretlenirken; mAb fragmanları sadece Galyum-68 ile işaretlenecektir. Sonuçta hazırlanacak radyofarmasötik formülasyonları sırası ile 1. 89Zr işaretli CD20 spesifik Anti-mouse mAb 2. 89Zr işaretli CD20 spesifik Anti-mouse mAb Fragmanı 3. 68Ga işaretli CD20 spesifik Anti-mouse mAb Fragmanı olacaktır. 89Zr ile işaretlenen CD20 Anti-mouse mAb ve mAb fragmanlarının karşılaştırılması, aynı radyonüklid ile oluşturulan radyofarmasötik formülasyonlarında hangi biyoteknolojik ürünün daha etkili olduğunu bulurken diğer taraftan farklı radyonüklidler (89Zr ve 68Ga) ile CD20 Anti-mouse mAb fragmanlarının işaretlenmesi sonucu teşhis aşamasında hangi PET radyonüklidinin daha doğru ve etkili görüntü verdiği saptanması amaçlanmıştır. CD20 spesifik Anti-mouse mAb ve fragmanları ile formülasyonlar hazırlandıktan sonra in-vitro hücre kültürü ve in-vivo hayvan deneyleri yapılarak görüntüler alınacak, biyodağılım çalışmaları sonuçlandırılacaktır. Dünyada son zamanlarda artan popülerlik gösteren ve yapılan çalışmaların arttığı gözlenen 89Zr radyonüklidi ile henüz ülkemizde yapılmış bir çalışma bulunmamaktadır. 89Zr ile yapılan işaretlemelerin protokollerinin öğrenilmesi bilgilerin ülkemize getirilerek kullanılması hem ülkemizdeki Nükleer Tıp alanına hem de Radyofarmasi alanına önemli katkılarda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Non-Hodgkin's Lymphoma (NHL) is the most common subtype of cell lymphoma (DLBCL) in cells that are the origin of B lymphocyte cells. In this study, mAb and mAb fragment formulations will be prepared and targeted to CD20 epitopes which are presented at the surface of B lymphocytes and show over-expression. Early and accurate diagnosis of NHL is targeted with these developed formulations. 3 different formulations will be prepared within this study, in addition to these formulations, if necessary materials and products could be provided, additional 3 different formulations will also be prepared. CD20 specific Anti-mouse mAbs and CD20 specific Anti-mouse mAb Fragments will be used in the 3 main formulations. CD20 Anti-mouse mAb and CD20 Anti-mouse mAb Fragment will be labeled with Zirconium-89 (89Zr), while only CD20 Anti-mouse mAb Fragment will be labeled with Gallium-68 (68Ga). By this way, resulting formulations will be as follows: 1. 89Zr labeled CD20 Anti-mouse mAb, 89Zr labeled CD20 Anti-mouse mAb Fragment and 68Ga labeled CD20 Anti-mouse mAb Fragment. The most effective biotechnology product will be determined by comparing the89Zr labeled CD20 Anti-mouse mAb and mAb fragments which are labeled with the same radionuclide. On the other hand, the most effective PET radionuclide will be specified by the comparison of 89Zr and 68Ga radiolabeled mAb fragments. PET images will be taken following in-vitro cell culture and in-vivo animal studies and biodistribution studies will be conducted after the preparation of optimum formulations. Currently, there isn't any study on 89Zr radionuclide in Turkey while it is a subject that recently shows increased popularity and research studies in the world. Learning 89Zr radiolabeling protocols and bringing the know-how to our country, will significantly contribute to Nuclear Medicine and Radiopharmacy Departments in Turkey.