Meme kanseri tanısında kullanılmak üzere tamoksifen sitrat içeren yeni bir radyofarmasötik geliştirilmesi
Development of a novel radiopharmaceutical containing tamoxifen citrate for breast cancer diagnosis
  1. Tez No: 982520
  2. Yazar: HAYRİYE OKŞAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİHA EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Eczacılık ve Farmakoloji, Radiology and Nuclear Medicine, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyofarmasi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, tamoksifen sitratın (TS), teknesyum-99m ([99mTc]Tc) ile basit, şelatörsüz, saflaştırma gerektirmeyen koşullarda gerçekleştirilen bir radyoişaretleme yöntemiyle sentezlenmesi ve bu kompleksin fizikokimyasal stabilitesi ile meme kanseri hücrelerinde seçici alımı değerlendirilmiştir. [99mTc]Tc-TS, indirgeme ajanı olarak kalay klorür kullanılarak oda sıcaklığında sentezlenmiştir. Radyokimyasal saflık, radyo-ince tabaka kromatografisi (RTLC) ve radyoelektroforez ile değerlendirilmiştir. Stabilite, serum fizyolojik ve hücre kültür ortamında incelenmiştir. Hücresel alım, ER⁺ (MCF-7) ve ER⁻ (MCF-10A) hücre hatlarında değerlendirilmiştir. Ayrıca [99mTc]Tc-TS için teorik bir koordinasyon modeli önerilmiştir. En stabil [99mTc]Tc-TS kompleksi; 0,01 mg kalay klorür, pH 7,4'te 37 MBq radyoaktivite ve 20 dakikalık inkübasyon süresi ile elde edilmiştir. Radyoişaretli kompleks, %97'nin üzerinde radyokimyasal saflık göstermiş; serum fizyolojikte 6 saat, hücre kültür ortamında ise 2 saat boyunca stabil kalmıştır. MCF-7 hücrelerindeki hücresel alım yaklaşık %72–77 olup, MCF-10A hücrelerine kıyasla (yaklaşık %30) iki kattan fazladır ve bu durum ER⁺ seçiciliğini göstermektedir. Radyoelektroforez sonuçları, [99mTc]Tc-sitrat'tan farklı bir göç profili sergileyerek [99mTc]Tc-TS kompleksinin oluşumunu doğrulamıştır. [99mTc]Tc-TS, oda sıcaklığında basit bir işaretleme yöntemiyle başarıyla sentezlenmiş, yüksek stabilite ve ER'ye özgü hücre alımı göstermiştir. İleri çalışmalarda in vivo doğrulamalar planlanmakla birlikte, bu formülasyon meme kanseri görüntülemesine yönelik reseptör hedefli bir radyofarmasötik olarak umut vadetmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focused on designing and validating a straightforward, chelator-free method for radiolabeling tamoxifen citrate (TC) with technetium-99m ([99mTc]Tc) under mild laboratory conditions. The process was optimized to eliminate the need for post-labeling purification and to evaluate the compound's physicochemical stability and receptor-specific cellular uptake in breast cancer models. The [99mTc]Tc–TC complex was obtained using stannous chloride as the reducing agent at ambient temperature. Radiochemical purity was determined by radio–thin layer chromatography (RTLC) and radioelectrophoresis techniques, while stability was monitored in physiological saline and cell culture media. Cellular uptake studies were carried out in estrogen receptor–positive (MCF-7) and estrogen receptor–negative (MCF-10A) cell lines. In addition, a theoretical coordination model illustrating the possible binding structure of [99mTc]Tc–TC was proposed. The optimal complex formation occurred using 0.01 mg stannous chloride, 37 MBq activity, at pH 7.4, with a 20-minute incubation. The radiolabeled compound achieved over 97% radiochemical purity and maintained structural integrity for up to 6 hours in saline and 2 hours in cell medium. Cellular uptake analysis revealed approximately 72–77% accumulation in MCF-7 cells—more than twice that observed in MCF-10A cells (~30%)—indicating selective affinity toward ER⁺ cells. Radioelectrophoresis results showed distinct migration behavior compared to [99mTc]Tc-citrate, further verifying complex formation. In summary, [99mTc]Tc–TC was efficiently synthesized via a rapid, room-temperature labeling procedure that provided high radiochemical stability and selective binding to ER-positive cells. Although further in vivo investigations are required, the findings highlight the potential of this formulation as a receptor-targeted radiopharmaceutical candidate for breast cancer imaging.