Polimerik nanoparçacıkların kanserde ikili ilaç tedavisine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of polymeric nanoparticles on dual drug treatment in cancer
  1. Tez No: 743032
  2. Yazar: DİDEM KESGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIK KAĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Biotechnology, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Kanserin tedavisinde kemoterapi yaygın olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ancak spesifik olmayan biyodağılımı ve yan etkilerinden ötürü antikanser ilaçlarının uygulamalarında çeşitli kısıtlamalar bulunmaktadır. Kemoterapinin bu dezavantajı pasif ve aktif hedefleme mekanizmalarını kullanabilen nanotaşıyıcı sistemler ile giderilebilmektedir. Aynı zamanda klinikte kanser tedavisinde iki antikanser ilacın birlikte kullanılması etkin yöntemlerden biridir. Kanser tedavisindeki ikili ilaç uygulamalarında çoğu kez ilaçların hedef tümör dokusuna birlikte ulaşmaları istenmektedir. Ancak geleneksel ilaç uygulamalarıyla farklı farmakokinetik ve biyodağılım profillerine sahip ilaçları tümör dokusunda birlikte ve benzer oranlarda hedeflemek mümkün değildir. Bu nedenle ikili ilaç sistemlerinin ideal nanotaşıyıcılar kullanılarak hedefe yönlendirilmesi uygun bir stratejidir. Biyobozunur ve biyouyumlu polimerik nanoparçacıklar bu amaçla kullanılabilecek yapılardır. PEG-PLGA gibi amfifilik blok-ko-polimerler misel tipi polimerik nanoparçacık üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, PEG-PLGA bazlı ilaç taşıma sistemlerinin Kombrestatin A4 ve Dosetaksel ilaçları için uygunluğu in vitro testlerle belirlenmeye çalışılmıştır. Enkapsülasyon verimi, ilaç salımı ve sitotoksisite açısından PEG-PLGA nanoparçacıklarının bu iki ilaç için uygun bir taşıma sistemi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Chemotherapy is a widely used treatment method in the treatment of cancer. However, there are various limitations in the application of anticancer drugs due to their non-specific biodistribution and side effects. This disadvantage of chemotherapy can be overcome by the use of nanocarrier systems that can use passive and active targeting mechanisms. At the same time, the use of two anticancer drugs together is one of the effective methods in cancer treatment in the clinic. In dual drug applications in cancer treatment, it is often desired that the drugs reach the target tumor tissue together. However in conventional free drug applications, it is not possible to target drugs with different pharmacokinetic and biodistribution profiles together and at similar rates in tumor tissue. Therefore, targeting dual drug systems using ideal nanocarriers is an appropriate strategy. Biodegradable and biocompatible polymeric nanoparticles are structures that can be used for this purpose. Amphiphilic block-co-polymers such as PEG-PLGA are widely used in the production of micelle-type polymeric nanoparticles. In this study, the suitability of PEG-PLGA-based drug delivery systems for Combrestatin A4 and Docetaxel drugs was tried to be determined by in vitro tests. It has been determined that PEG-PLGA nanoparticles are a suitable transport system for these two drugs in terms of encapsulation efficiency, drug release and cytotoxicity.