İşletmelerin nakit akış profilleri ve finansal rasyoları arasındaki ilişki: BİST'te bir araştırma
The relationship between cash flow profiles and financial ratios: application in BİST
- Tez No: 743037
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET MUSTAFA KISAKÜREK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
İşletmelerde büyüme eğilimi, sermaye piyasasının gelişmesi ve teknolojinin ilerlemesi gibi faktörler, son yüzyılda finansal tabloların geniş ölçüde kullanılmasına yol açmış ve finansal analizin önemini artırmıştır. Günümüz iş hayatında yaygın olarak kullanılmakta olan finansal tabloların, sayısı gittikçe artan kişi ve gruplar tarafından, bu tablolara ilişkin analiz ve yorumu ile yakından ilgilenildiği görülmüştür. İşletmelerin nakit akışlarını nasıl oluşturduğu ve nasıl kullandığı hakkında bilgiler sunan nakit akış tablosu, tahakkuk esasına göre oluşturulan diğer finansal tablolara göre, ilgili kişi ve gruplar için önemli bir bilgi kaynağıdır. Bu nedenle finansal raporlama standartları, nakit akış tablosunun, finansal durum tablosu, kâr veya zarar tablosu ve öz kaynak değişim tablosu ile birlikte sunulmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu çalışmanın amacı, nakit akış tablosu bileşenlerindeki nakit akışlarının pozitif ve negatif yönünün incelenmesi sonucu elde edilen nakit akış profillerinin, finansal rasyo analizi tekniği ile birlikte kullanıldığında, işletmelerin finansal çıkarımları hakkında daha anlamlı kararların elde edilip edilmeyeceğinin ortaya konulmasıdır. Çalışmada, BİST imalat sanayii sektöründe faaliyet gösteren 70 işletmenin, 2012-2018 yıllarına ait finansal tablo verileri kullanılmıştır. Öncelikle bu işletmelere ait nakit akış tablolarındaki verilere göre nakit akış profilleri belirlenmiştir. Sonrasında her bir işletmenin, finansal durum tablosu ve kâr veya zarar tablosundaki veriler kullanılarak, yıllar itibariyle belirlenen 15 adet finansal rasyo sonuçları tespit edilmiştir. Sonucunda ise, %10'u geçen nakit akış profilleri ile tespit edilen rasyolar arasındaki ilişkinin belirlenmesine yönelik, panel logit analiz yöntemi uygulanmıştır. Analiz sonucuna göre, profil 2 ile aktif devir hızı ve aktif kârlılığı oranının pozitif yönde, aktif büyüme oranının negatif yönde ilişkili olduğu, profil 4 ile aktif büyüme oranının pozitif yönde, stokların aktiflere oranı ve öz kaynak büyüme oranının negatif yönde, profil 6 ile stokların aktiflere oranı ve aktif büyüme oranının pozitif yönde, cari oran, kaldıraç oranı ve aktif kârlılığı oranının negatif yönde ilişkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Factors such as the growth trend in businesses, the development of the capital market and the advancement of technology have led to the widespread use of financial statements, in the last century and increased the importance of financial analysis. Financial statements, which are widely used in today's business life, It has been observed that an increasing number of individuals and groups are interested in the analysis and interpretation of these tables. Cash flow statement, which provides information about how businesses generate and use cash flows, According to other financial statements prepared on an accrual basis, it is an important source of information for related individuals and groups. Therefore, financial reporting standards have made it mandatory to present the cash flow statement together with the statement of financial position, statement of profit or loss and statement of changes in equity. The aim of this study is to analyze the positive and negative aspects of cash flows in the cash flow statement components, When used together with the financial ratio analysis technique, It is to reveal whether more meaningful decisions can be made about the financial implications of businesses. In the study, 70 enterprises operating in the BIST manufacturing industry sector, Financial statement data for the years 2012-2018 were used. First of all, cash flow profiles were determined according to the values in the cash flow tables of these businesses. Then each business, using the data in the statement of financial position and profit or loss statement, 15 financial ratio results determined by years have been determined. As a result, panel logit analysis method was applied to determine the relationship between cash flow profiles exceeding 10% and the determined ratios. According to the results of the analysis, profile 2 and asset turnover rate and return on assets are positively correlated, while the asset growth rate is negatively correlated, With profile 4, asset growth rate is positive, stocks to assets ratio and equity growth rate is negative, profile 6 and the ratio of stocks to assets and asset growth rate were found to be positively related, while the current ratio, leverage ratio and return on assets ratio were negatively related.