Firmaların nakit akış profilleri ile finansal performanslarının karşılaştırılması: BİST'te bir uygulama
Comparing cash flow profiles of firms with their financial performance: An application in BIST
- Tez No: 635270
- Danışmanlar: PROF. DR. M. MUSTAFA KISAKÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
İşletmeler açısından nakit ve nakit yönetimi önemlidir. Nakit akış tablosu, işletmenin nakit akışları ile ilgili olan tablosudur. Bilanço ve gelir tablosu tahakkuk esasına göre hazırlanırken nakit akış tablosu nakit esasına göre hazırlanır. Bundan dolayı işletmelerin finansal performanslarını ölçerken diğer tablolardan daha farklı bilgi vermektedir. Bu bilgiler işletme ile ilgili çıkar grupları için büyük bir öneme sahiptir. Bu açıdan nakit akış tablolarından da işletme ile ilgili analizlerde yararlanılması oldukça önemlidir. Bu çalışmada BİST'te faaliyet gösteren“Metal Eşya Makine Elektrikli Cihazlar ve Ulaşım Araçları”sektörüne ait 12 ve“Tekstil, Giyim Eşyası ve Deri”alt sektörüne ait 10 tane işletme olmak üzere toplamda 22 tane işletme analize tabi tutulmuştur. Çalışmada yer alan işletmelerin 1998-2002 yılları arasındaki 5 yıllık dönemin bilanço, gelir tablosu ve nakit akış tablosu kullanılmıştır. Çalışmada, işletmelerin TOPSIS'e göre performans başarı sıralamaları sektör bazında ayrı ayrı tespit edilmiştir. Her bir işletmenin nakit akış tablosu ve nakit akış profilleri ayrı ayrı oluşturulmuştur. Sektör bazında işletmelerin performans sıralamaları ve nakit akış profilleri ekonomik kriz de dikkate alınarak karşılaştırılıp yorumlanmıştır. Her iki sektörde de en başarılı işletmelerin çoğunlukla model 4 (Büyüyen İşletme) profiline uygun nakit akışlarının gerçekleştiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cash and cash management is important for businesses. Cash flow statement is the statement of the business that is related to cash flows. The balance sheet and income statement are prepared on an accrual basis, while the cash flow statement is prepared on a cash basis. Therefore, while measuring the financial performance of businesses, it gives different information than other tables. This information is of great importance for business-related interest groups. In this respect, it is very important to use the cash flow statements in business-related analysis. In this study, a total of 22 companies were analyzed, including 12 companies belonging to the“Metal goods machinery electrical devices and transportation vehicles”sector and 10 companies belonging to the“Textile, Clothing and leather”sector operating in Bist. The balance sheet, income statement and cash flow statement of the companies involved in the study were used for the 5-year period between 1998 and 2002. In the study, the performance success rankings of the enterprises according to TOPSIS were determined separately on a sector basis.The cash flow statement and cash flow profiles of each businesses are created separately. Performance rankings and cash flow profiles of businesses on a sector basis were compared and interpreted taking into account the economic crisis.It has been determined that the most successful businesses in both sectors mostly have cash flows in accordance with the model 4 (Growing Business) profile.