Türkiye Muhasebe Standartları çerçevesinde işletmelerin nakit akış raporlamalarının analizi: BİST 100 endeksinde bir uygulama
Analysis of cash flow reporting of businesses within the framework of Accounting Standards of Turkey: An application in BIST 100 index
- Tez No: 694187
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA DERYA BASKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
İşletmeler açısından işletmenin nakit yönetiminin etkin yapılması oldukça önemlidir. İşletmelerin belirli bir dönemde elde ettiği nakit akışların hangi faaliyetlerinden elde ettiğini ve hangi faaliyetlerde kullanıldığını gösteren nakit akış tablosu işletmelerin nakit yönetimindeki etkinliği hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Bu nedenle Türkiye Muhasebe Standartları (TMS)-7 Nakit Akış Tablosu Standardı'nın uygulanmaya başlamasıyla birlikte temel finansal tabloların yanı sıra hazırlanması zorunlu olan nakit akış tablosunun analiz edilmesi önemlilik arz etmektedir. Çalışmanın amacı BİST 100 endeksindeki işletmelerin nakit akış tablolarını analiz ederek ilgili işletmelerin sahip olduğu işletme profilleri ile nakit akış tablolarının analizinde kullanılan oranlar arasında bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmektir. Bu kapsamda BİST 100 endeksinde bulunan ve 2010-2019 yılları arasında sürekli veriye sahip işletmeler öncelikle yaygın görülen işletme profilini belirleyebilmek amacıyla nakit akışların sağlandığı faaliyetler modeli analizine tabi tutulmuş ve sonuç olarak işletmelerin daha çok başarılı işletme Model 2 profiline sahip olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada kullanılan bir diğer analiz yöntemi ise oran analizidir. Bu kapsamda likidite oranları, faaliyet oranları, karlılık oranları ve finansal yapı oranları hesaplanmış olup bu oranlar ile işletmelerin Model 2 profiline sahip olmaları arasında bir ilişkinin olup olmadığı basit lojistik regresyon analizi yöntemiyle belirlenmiştir. Sonuç olarak işletmelerin Model 2 profiline sahip olmalarında faaliyet nakit akış, nakit borç karşılama, varlıkların nakit getirisi, nakit akış marjı ve öz kaynak nakit getiri oranları arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür. Ayrıca Model 2 başarılı işletme profiline sahip işletmelerin temettü, faiz ve borç ödemelerini gerçekleştirebilecek nakde sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Effective cash management is very important for businesses. The cash flow table, which shows from which activities the cash flows obtained by the enterprises in a certain period and in which activities they are used, provides important information about the efficiency of the enterprises in cash management. For this reason, with the implementation of the Turkish Accounting Standards (TAS)-7 Cash Flow Statement Standard, it is important to analyze the mandatory cash flow statement as well as the basic financial statements. The aim of the study is to analyze the cash flow statements of the businesses in the BIST 100 index and to determine whether there is a relationship between the business profiles of the related businesses and the ratios used in the analysis of the cash flow statements. In this context, businesses that are in the BIST 100 index and have continuous data between the years 2010-2019 were first subjected to the analysis of the activities model where cash flows were provided in order to determine the common business profile, and as a result, it was determined that the businesses had a more successful business Model 2 profile. Another analysis method used in the study is ratio analysis. In this context, liquidity ratios, activity ratios, profitability ratios and financial structure ratios were calculated and it was determined by simple logistic regression analysis method whether there was a relationship between these ratios and the Model 2 profile of the enterprises. As a result, it has been observed that there is a significant relationship between operating cash flow, cash debt coverage, cash return on assets, cash flow margin and equity cash return ratios in having a Model 2 profile. In addition, it has been observed that businesses with a Model 2 successful business profile have the cash to make dividend, interest and debt payments.