Meslek lisesi öğrencilerinin sosyal medya ve dijital oyun bağımlılık düzeyleri ile akademik başarı düzeylerinin incelenmesi
Investigation of social media and digital game addiction levels and academic achievement levels of vocational high school students
- Tez No: 743065
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, meslek lisesi öğrencilerinin sosyal medya ve dijital oyun bağımlılık düzeyleri ile akademik başarı düzeylerinin incelenmesidir. Ayrıca, meslek lisesi öğrencilerinin sosyal medya ve dijital oyun bağımlılıkları çeşitli demografik değişkenlere göre incelenmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma örneklemini 2020-2021 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı bir meslek lisesinden 355 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak,“Kişisel Bilgiler Formu”, Tutgun-Ünal ve Deniz (2015) tarafından geliştirilen“Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği”(SMBÖ) ve Yalçın Irmak ve Erdoğan (2014) tarafından uyarlanan“Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”(DOBÖ-7) kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler istatistik paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Normallik varsayımları sağlandığı için parametrik testler ve betimsel istatistikler kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, meslek lisesi öğrencilerinin sosyal medya bağımlılık düzeyleri“az bağımlı”bulunmuştur. Meslek lisesi öğrencilerinin sosyal medya bağımlılıkları ile akademik başarıları arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki vardır ve sosyal medya bağımlılığının akademik başarı düzeyinin %3'ünü açıkladığını ortaya koymaktadır. Monotetik tanıya göre, meslek lisesi öğrencilerinin %2,8'i, politetik tanıya göre, %22'si dijital oyun bağımlısıdır. Dijital oyun bağımlılıkları ile akademik başarı düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olmadığı belirlenmiştir. Erkek öğrencilerin dijital oyun bağımlılıkları kız öğrencilerden yüksektir. Günlük kullanım süresi arttıkça sosyal medya ve dijital oyun bağımlılık düzeylerinin her ikisi de artmaktadır. Teknolojinin zararlı etkilerinin, teknolojinin bilinçli kullanımı ile önlenebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the social media and digital game addiction levels and academic achievement levels of vocational high school students. In addition, social media and digital game addictions of vocational high school students were examined according to various demographic variables. A correlational survey model was used in the research. The research sample consists of 355 students from a vocational high school in the 2020-2021 academic year which is affiliated with Bayrampaşa National Education Diroctorate, İstanbul. Personal Information Form, Social Media Addiction Scale developed by Tutgun-Ünal and Deniz (2015), and Digital Game Addiction Scale adapted by Yalçın Irmak and Erdoğan (2014) were used to collect daha in the research. The data obtained from the research were analyzed using the statistical package program. Parametric tests and descriptive statistics were used as normality assumptions were provided. As a result of the research, social media addiction levels of high school students were found to be“less dependent”. There is a negative significant relationship between social media addiction and academic achievement of vocational high school students, and it presents that social media addiction explains %3 of academic success. According to the monothetical form, 2,8% of the vocational high school students and 22% according to the polythetic form are digital game addicts. There is no relationship between digital game addictions and academic achievement levels. Digital game addictions of male students is higher than female students. Social media and digital game addiction levels both increase as daily usage time increases. It is thought that the harmful effects of technology can be prevented by conscious use.