Liselerde öğrenim gören öğrencilerin dijital oyun bağımlılıkları ile yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişki
Relation between digital game addictions of high school students and their levels of loneliness
  1. Tez No: 646394
  2. Yazar: BURAK KAYMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEN HERGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı liselerde öğrenim gören öğrencilerin dijital oyun bağımlılıkları ile yalnızlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırma ilişkisel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İstanbul ili Beykoz ve Ataşehir ilçelerinde bulunan Anadolu, Mesleki Teknik, Güzel Sanatlar ve Spor lisesi öğrencileri, örneklemini ise bu evren içerisinden kolayda örnekleme yoluyla seçilen 779 lise öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Dijital Oyun Bağımlılık Ölçeği”,“UCLA Yalnızlık Ölçeği”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Toplanan verilere betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve pearson korelasyon analizleri uygulanmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde; dijital oyun bağımlılığı puanlarının cinsiyet, sınıf düzeyi, başarı algısı, lisanslı spor yapma, bilgisayara sahip olma durumu, oynanan oyun türü, oyun oynama süresi, oyun oynama araçları, takip edilen sosyal medya platformu, psikolojik destek alma durumu ve okul türüne göre anlamlı şekilde farklılık gösterdiği (p.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relation between digital game addictions of high school students and their loneliness levels. The study was conducted using the relational screening model. The population of the research consists of students in Anatolian, Vocational and Technical, Fine Arts and Sports high schools, which are located in Beykoz and Ataşehir districts of Istanbul and affiliated to the Ministry of National Education, and the sampling consists of 779 high school students selected from this population using convenience sampling method.“Digital Game Addiction Scale”,“UCLA Loneliness Scale”and“Personal Information Form”were used as data collection tools in the study. Descriptive statistics, independent groups t-test, one-way variance analysis (ANOVA) and pearson correlation analysis were applied to the collected data. When the research findings are examined, digital game addiction scores were found to differ significantly (p.05) according to membership of social media websites. The loneliness level scores in the study were found to differ significantly (p.05) according to gender, class level, playing sports with licence, having a computer, duration of playing, type of the game played, media of playing game.