Emirdağ (Afyonkarahisar) çevresinde ki kireçtaşlarının kireç hammaddesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
The investigation of the usability of limestones around Emirdağ (Afyonkarahisar) as lime raw material
  1. Tez No: 743074
  2. Yazar: GURBET SARIDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
daha sonrBu tez çalışmasında, mineralojik-petrografik ve jeokimyasal özellikler ve kireç anazlizleri yardımıyla Emirdağ ilçesi (Afyonkarahisar) batısındaki kireçtaşların kireç hammaddesi için kullanılabilirliği yönünden araştırılması amaçlanmıştır. Proje alanının temelini Mesozoyik ve Senozoyik birimler oluşturmaktadır. Çalışmaya konu olan kalsitik kireçtaşları ise Mesozoyik birimde yer almaktadır. Emirdağ çevresindeki kalsitik kireçtaşlarının işletildiği Alibeyce köyü, Bağlıca köyü ve Beyköy'ü seçilmiştir. Emirdağ-Alibeyce köyü arası 17 km, Bağlıca arası 18 km ve Beyköy arası 3 km'dir. İşletmesi devam eden mermer ocaklarından kayaç örnekleri alınmıştır. Örneklere mineralojik-petrografik analizler, jeokimyasal analizler ve TS EN 459-2 standartı kullanılarak kireç analizleri yapılmıştır. Mineralojik-petrografik özelliklerine göre; kayaç örneklerinin ana minerali kalsit minerali olup opak minerali de gözlenmiştir. Polisentetik ikizlenme ve yer yer kırık düzlemleri görülmüştür. Jeokimyasal analizlere göre; ana oksit element CaO ve MgO olup eser miktarda SiO2, SO3, Fe2O3 bileşimleri yer almaktadır. Kayaç örneklerinde yapılan iz ve nadir toprak analizine göre; nadir toprak ve iz elementin Stronsiyum olduğu görülmüştür. TS EN 459-2 standartı kullanılarak yapılan yapı kireci analizlerine göre; kayaç örneklerine kalsinasyon yapılmış ve sönmemiş kireç elde edilmiştir. Sırasıyla; serbest CaO tayini, kızdırma kaybı testi, reaktivite tayini, renk analizi, kimyasal analiz, tane boyutu analizi uygulanmıştır. Buna göre çalışmaya konu olan Emirdağ çevresinde ki kireçtaşlarının kireç hammaddesi için kullanılabilir olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
daha sonraThese theses, mineral, mineral and chemical properties and calcareous analyzes are aimed at the usability of future limestones in Emirdağ (Afyonkarahisar). Those who want to buy the project competition Mesozoic and Şenoyic. The calcitic limestones, which are the subject of the study, are located in the Mesozoic unit. Alibeyce village, Bağlıca village and Beyköy, where Emirdağ calcite limestones are mined. The distance between Emirdağ and Alibeyce village is 17 km, between Baglica is 18 km and Beyköy is 3 km. Rock samples were taken from the ongoing marble quarries. Mineralogical-petrographic analyzes, geochemical analyzes and TS EN 459-2 standard planning analyzes were performed on the samples. According to the mineralogical-petrographic view; The main mineral of the rock sample is calcite and opaque mineral is also observed. Two polysynthetic glass framings. According to geochemical analysis; The main oxide element is CaO and MgO, with trace amounts of SiO2, SO3, Fe2O3 compounds. According to the trace and rare earth analysis of the rock samples; The rare earth and trace element has been shown to be Strontium. According to the building lime analyzes made in the TS EN 459-2 standard; The rock specimen is calcined old and inexorably aged. Respectively; detailed in terms of free CaO determination, glow sol test, reactivity determination, analysis, analysis, analysis, color. It has been determined that the limestones of Emirdağ, which were written accordingly, can be used for limestone.