Emirdağ koşullarında yetiştirilen ramlıç sürülerindeki koyunlarda vücut ölçülerine ilişkin fenotipik ve genetik korelasyonların belirlenmesi
Determination of phenotypic and genetic correlations for body measurements in ramliç sheep raised under Emirdağ conditions
  1. Tez No: 942801
  2. Yazar: AYDIN ARIKANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORAY ÇELİKELOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırmada, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü (TAGEM) koordinatörlüğünde“Ülkesel Halk Elinde Küçükbaş Hayvan Islahı Projesi kapsamında yürütülen ”Ramlıç Koyununun Halk Elinde Islahı" alt projesindeki Afyonkarahisar ili Emirdağ ilçesi koşullarında halk elinde yetiştirilen Ramlıç sürülerinde ergin dönem canlı ağırlık ve vücut ölçülerinin belirlenmesi ile bunların arasındaki fenotipik ve genetik korelasyonların tespiti hedeflenmiştir. Afyonkarahisar ili Emirdağ ilçesinde 3 farklı işletmede muhtelif yaşlarda Ramlıç ırkı 77 baş koç ve 615 baş koyunun kırkım sonrasında canlı ağırlık, cidago yüksekliği, sağrı yüksekliği, vücut uzunluğu, göğüs genişliği, göğüs çevresi, sağrı genişliği ve incik çevresi ölçümleri alınmıştır. Elde edilen veri setinin analizleri sonucunda genel ortalamalar canlı ağırlık için 92,59±0,52; cidago yüksekliğinde 78,49±0,18; sağrı yüksekliğinde 78,59±0,21; vücut uzunluğunda 82,16±0,20; göğüs genişliğinde 16,07±0,09; göğüs çevresinde 117,59±0,23; sağrı genişliğinde 17,63±0,11 ve incik çevresinde 10,53±0,03 olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, under the coordination of the General Directorate of Agricultural Research and Policies (TAGEM),“National Small Ruminant Improvement Project under community based, ”Ramlıç Sheep Improvement under community based" sub-project, it was aimed to determine the live weight and body measurements of Ramlıç sheep in the adult age in Emirdağ district of Afyonkarahisar province and to determine the phenotypic and genetic correlations between them. The measurements of live weight, wither height, rump height, body length, chest width, chest girth, rump width, and shank circumference of 77 head rams and 615 head ewes of Ramlıç breed in 3 different farms in Emirdağ district of Afyonkarahisar province were taken. As a result of the analysis of the obtained data set, the general average for live weight was 92,59±0,52; wither height was 78,49±0,18; rump height was 78,59±0,21; body length was 82,16±0,20; chest width was 16,07±0,09; chest girth was 117,59±0.23; rump width was 17;63±0,11 and shank circumference was 10,53±0,03.