Emirdağ ( Afyonkarahisar) travertenlerinin sedimantolojik ve paleontolojik özellikleri
Sedimentological and paleontological features of travertine in Emirdağ (Afyonkarahisar)
- Tez No: 576631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASLI KARABAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Emirdağ ve çevresinin temel kayaçlarını Afyon metamorfitleri oluşturur. Miyosen ve sonrası yaşlı gölsel, karasal ve volkanik kayaçlar temel kayaçları uyumsuz olarak üzerler. Karacalar, Tabaklar, Hisarköy ve Başkonak Köyü ve çevresinde geniş alanlarda yüzeyleyen kireçtaşları göl ortamını yansıtan özellik ve fasiyeste olup, bantlı, gözenekli ve dayanımlı yapılarından dolayı traverten kayacı olarak işletilir. Başkonak ve çevresinde bulunan Gebeceler Formasyonu'na ait kireçtaşlarında göl ve karasal ortamı yansıtan omurgalı kemik fosilleri, alg, sazlık ve gastropod fosilleri saptanmıştır. Karacalar Köyü ve çevresinde Gebeceler Formasyonu'nda Karnivora takımına ait iri ve küçük omurgalı kemik fosilleri saptanmıştır. Myricacea ailesine ait bitki fosillerinden cf. Typha sp., cf. Salix sp. ve cf. Myrica sp. cinsleri saptanmıştır. Hisarköy ve çevresinde Gebeceler Formasyonu'na ait, Charophyte (yeşil alg) fosilleri, Tabaklar Köyü çevresindeki Gömü Formasyonuna ait kireçtaşlarında Campylaea sp. (Gastropod) cinsi saptanmıştır. Elde edilen yeni paleontolojik ve sedimentolojik veriler, Gebeceler Formasyonu'na ait kireçtaşlarının sığ göl ortamında çökeldiğini destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Basement Rocks of Emirdağ and surrounding area are represented by Afyon metamorphics which are unconformably overlain by a Lacustrine terrestrial and volcanic rocks alternation of Miocene age Gebeceler Formation. Limestones exposed in large areas around Karacalar, Tabaklar, Hisarköy and Başkonak village, which represent the lacustrine environment facies and it is mining as travertine rock due to its banded, porous and durability. Başkonak and its surrounding of Gebeceler Formation limestones contain fossils and vertebrata bone fossils, algae, reeds and gastropoda fossils reflecting the lake and terrestrial environment. Large and small vertebrata bone fossils belonging to Karnivora order were found Karacalar village and around. Also cf. Typha sp., cf. Salix sp. and cf. Myrica sp. of Myricacea family of plant fossils were determined. Charophyte (green algae) fossils were determined in Hisarköy and its vicinity, Camphylaea sp. (Gastropoda) genus was collected in Tabaklar village and nearby area. New Paleontologic and Sedimentologic findings support that Limestones of Gebeceler Formation is deposited in a shallow Lake system.