Akustik ses kalitesi endeksinin Türkçe materyaller ile disfoni şiddet endeksi ile karşılaştırılması
Comparison of acoustic voice quality index with different turkish materialsand dysphonia severity index
- Tez No: 743082
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN KİRAZLI, PROF. DR. MEHMET FATİH ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmada konuşma materyalinin Akustik Ses Kalitesi Endeksi'ne etkilerinin ve Disfoni şiddet endeksi ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Ege Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalında Disfoni tanısı ile takip edilen 50 kişi çalışma grubu olarak, sağlıklı 50 kişi ise kontrol grubu olarak seçilmiştir. Katılımcıların Akustik Ses Kalitesi Endeksi (Acoustic Voice Quality Index- AVQI) ölçümleri farklı konuşma materyalleri olan diyet pasajı (AVQI diyet) ve yirmiye kadar sayma (AVQI yirmi) ile iki defa yapılmıştır. Ayrıca bütün katılımcıların Disfoni şiddeti endeksi (DSI) ölçülmüş ve Ses Handikap Endeksi – 10 (VHI-10) doldurtulmuştur. Her iki konuşma materyalinde konsantre 3 s için gerekli hece sayısı hesaplanmıştır. Bulgular: AVQI yirmi için hesaplanan Grafik altında kalan alan AUC = 0.881 bulunmuştur. Kesme noktası ise 2,76 olarak belirlenmiştir. Bu değerde %80,50 sensivite 90.50% spesivite elde edilmiştir. 23. Hece olan on dört 3 s için gerekli hece sayısı olarak bulunmuştur. AVQI diyet için AUC = 0.876 bulunmuştur. Kesme noktası 2,64 olarak belirlenmiştir. Bu değerde 82.90% sensivite 87.50% spesivite elde edilmiştir. 30. Hece olan gece 3n için gerekli hece sayısı olarak bulunmuştur. DSI için AUC = 0.746 bulunmuştur. Kesme noktası ise 1,87 olarak belirlenmiştir. Bu değerde %65,90 sensivite %73,20 spesivite elde edilmiştir. AVQI yaştan etkilenirken DSI yaştan etkilenmemiştir. Her iki test de cinsiyetten etkilenmemiştir. AVQI diyet DSI ile daha yüksek korelasyon göstermiştir. Sonuç: AVQI yirmi DSI ve AVQI diyet ten daha iyi AUC değeri göstermiş olup, AVQI ölçümleri için daha uygun görülmüştür. DSI ile kullanımda ise AVQI diyet uygun görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to examine the effects of speech material on the Acoustic Voice Quality Index and its relations with the Dsyphonia severity index. Method: 50 people who were followed up with the diagnosis of dysphonia recruited in Ege University Hospital, Department of Otorhinolaryngology were selected as the study group, and 50 healthy people were selected as the control group. Participants' Acoustic Voice Quality Index (AVQI) measurements will be made twice with different speech materials, diyet passage (AVQIdiyet) and counting to twenty (AVQI yirmi). In addition, Dysphonia severity index (DSI) of all participants was measured and Turkish version of Voice Handicap Index (VHI-10) was filled. The number of syllables required for concentrated 3 s was calculated in both speech materials Results: The area under the curve (AUC) calculated for AVQI yirmi was found to be AUC = 0.881. The cut-off point was determined as 2,76. At this value, %80,50 sensitivity and %90,50 specificity were obtained.“On dört”, which is the 23rd syllable, was found to be the required number of syllables for 3 sec. AUC = 0.876 for the AVQI diyet The cut-off point was set as 2,64. At this value, %82,90 sensitivity and %87,50 specificity were obtained. It was found to be the number of syllables required for three seconds is“Gece”, which is the 30th syllable. AUC = 0.746 for DSI. the cut-off point was determined as 1,87. At this value, %65,90 sensitivity and %73,20 specificity were obtained. AVQI is affected by age, while DSI is not. Both tests were unaffected by gender. AVQI diyet showed greater corelation with DSI than AVQI diyet .Conclusion: AVQIyirmi showed better AUC value than AVQdiyet and DSI, and it was found to be more suitable for AVQI measurements.