Türkçe konuşan popülasyonda akustik ses kalitesi endeksi'nin algısal disfoni şiddet seviyeleri arasında ayrım yapmada doğruluğunun ve değişime karşı duyarlılığının incelenmesi
Investigation of the accuracy and sensitivity to change of the acoustic voice quality index in discriminating between perceptual dysphonia severity levels in turkish speaking population
- Tez No: 957456
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN TADIHAN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Kulak Burun ve Boğaz, Language and Speech Therapy, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akustik Ses Kalitesi İndeksi (Acoustic Voice Quality Index-AVQI), hem uzatılmış ünlü fonasyonu hem de konuşma örneğini analiz ederek, genel ses kalitesini çok parametreli şekilde inceleyen ve altı akustik parametrenin ağırlıklı bileşimiyle ses kalitesini 0-10 arasında bir değerle temsil eden bir indekstir. Bu çalışmanın amacı Türkçe konuşan popülasyonda AVQI'nin algısal disfoni şiddet seviyeleri arasında ayrım yapmadaki doğruluğunun ve değişime karşı duyarlılığının incelenmesidir. Bu çalışmada sağlıklı 66, hafif 46, orta 56, şiddetli düzey disfonik 61 olmak üzere toplamda 229 katılımcıdan alınan ses örnekleri ile AVQI analizi gerçekleştirilmiştir. AVQI'nin değişime karşı duyarlılığını inceleyebilmek adına genel ses kalitesinde değişim gözlenen 56 katılımcıdan ses örnekleri ikinci kez alınmıştır. Algısal disfoni şiddet seviyelerinin belirlenebilmesi adına 5 değerlendirici tarafından işitsel algısal analiz gerçekleştirilmiştir. Değerlendiriciler arası ve değerlendiriciler içi güvenirlik düzeyleri hesaplanmış, mükemmel düzeyde güvenirlik olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Algısal disfoni şiddet seviyeleri arasında duyarlılık, özgüllük ve kesme değerler hesaplanmıştır. Türkçe konuşan popülasyonda AVQI'nin sağlıklı-hafif, hafif-orta, orta-şiddetli algısal disfoni şiddet seviyelerini sırası ile 2.72, 3.76, 5.08 kesme değerleri ile ayırt edebildiği sonucuna ulaşılmıştır. Genel ses kalitesinde değişim öncesi ve sonrası ses kayıtları analiz edilmiş ve AVQI'nin Türkçe konuşan popülasyonda değişime karşı duyarlılık gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Acoustic Voice Quality Index (AVQI) is an index that analyzes both sustained vowel phonation and speech samples to examine overall voice quality in a multi-parameter manner and represents voice quality with a value between 0 and 10 based on a weighted combination of six acoustic parameters. The aim of this study is to investigate the diagnostic accuracy of the AVQI in differentiating perceptual dysphonia severity levels and to assess its responsiveness to change in a Turkish-speaking population. In this study, AVQI analysis was performed on voice samples collected from a total of 229 participants, including 66 healthy, 46 mild, 56 moderate, and 61 severe dysphonic participants. In order to examine the Responsiveness to Change, voice samples were collected a second time from 56 participants who showed changes in overall voice quality. In order to determine the severity levels of perceptual dysphonia, an auditory perceptual analysis was performed by five raters. Inter-rater and intra-rater reliability levels were calculated, and excellent reliability was found. Sensitivity, specificity, and cutoff values were calculated between the severity levels of perceptual dysphonia. It was concluded that the AVQI could distinguish between healthy-mild, mild-moderate, and moderate-severe levels of perceptual dysphonia in the Turkish-speaking population with cutoff values of 2.72, 3.76, and 5.08, respectively. Voice recordings before and after changes in overall voice quality were analyzed, and it was concluded that the AVQI is responsiveness to changes in the Turkish speaking population.