2. lig ve 3. ligde profesyonel olarak futbol oynayan sporcuların öfke düzeylerinin incelenmesi
Examination of the angry levels of athletes playing professionally football in the 2nd league and the 3rd league
- Tez No: 743092
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı; 2020-2021 futbol sezonunda Türkiye Futbol Federasyonu tarafından düzenlenen TFF ikinci lig ve TFF üçüncü liginde futbol oynayan sporcuların öfke düzeylerinin belirlenmesidir. Bu çalışmada tamamen tesadüfi yöntemle belirlenen 397 profesyonel futbolcu yer almıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve sürekli öfke ve öfke ifade tarz ölçeği kullanılmıştır. Hazırlanan ölçek formu yüz yüze ve online olarak uygulanmıştır. Toplanan verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı kullanılırken grafiklerin çizilmesinde Windows için Microsoft Excel 2016 paket programı kullanılmıştır. Verilerin Shapiro Wilks testi sonuçlarında normal dağıldığı görülmüştür. Verilerin yüzde dağılım ve frekans değerleri tanımlayıcı istatistikle belirlenmiştir. Değişkenler ile öfke puanlarının karşılaştırılmasında bağımsız örneklem T testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılmış anlamlı bulunan gruplar Tukey HSD ile belirlenmiştir. Test sonuçlarında yaş bakımından sürekli öfke, dışa yönelik öfke ve öfke kontrol alt boyutlarında, eğitim durumu bakımından sürekli öfke alt boyutunda, profesyonel oynama yılı bakımından ise sürekli öfke, içe yönelik öfke, dışa yönelik öfke ve öfke kontrol alt boyutlarında anlamlı farklar tespit edildi (p0.05). Sonuç olarak futbolcuların kendilerine özgü sahip oldukları çalışmamızda adı geçen özelliklerinin öfke duygularına önemli etkileri olduğu ve öfke duygusunu yaşama biçimlerine göre bakıldığında her değişkenin öfke duygusunun farklı boyutlarında etkili olduğu söylenebilir. Öfke duygusunun kontrol edilebilmesi amacıyla futbolcuların bu özelliklerinin göz önünde bulundurulması gereken temel unsurlar olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to determine the anger levels of the football players playing in the TFF second league and TFF third league organized by the Turkish Football Federation in the 2020-2021 football seasons. In the study, 397 professional football players who were determined by the completely random method took place. Personal information form and trait anger and anger expression style scale were used as data collection tools. The prepared scale form was applied face to face. While the SPSS 25.0 package program was used in the analysis of the collected data, the Microsoft Excel 2016 package program for Windows was used in drawing the graphics. It was observed that the data were normally distributed in the Shapiro Wilks test results. Percentage distribution and frequency values of the data were determined by descriptive statistics. Independent sample T test and one-way analysis of variance were used to compare variables and anger scores, and significant groups were determined by Tukey HSD. In the test results, significant differences were found in the trait anger, anger-out and anger control sub-dimensions in terms of age, in the trait anger sub-dimension in terms of educational status, and in the trait anger, anger-in, anger-out and anger control sub-dimensions in terms of years of professional play (p0.05). As a result, it can be said that the characteristics of the football players mentioned in our study have significant effects on their feelings of anger, and each variable is effective in different dimensions of anger when we look at the way they experience anger. It is thought that these characteristics of football players are the main factors that should be taken into account in order to control the feeling of anger.