COVID-19 pandemisinde ameliyathanelerde kişisel koruyucu ekipman kullanımına bağlı cerrahi ekip üyelerinin yaşadığı zorluklar
The challenges experienced by surgical team members due to the use of personal protective equipment in operating rooms during the COVID-19 pandemic
  1. Tez No: 743096
  2. Yazar: MERVE TURGUT ESER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMURE AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tanımlayıcı kesitsel çalışmada, COVID-19 pandemisinde, ameliyathanelerde kişisel koruyucu ekipman (KKE) kullanımına bağlı cerrahi ekip üyelerinin yaşadığı zorluklar ve bu zorlukların şiddetinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamız İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde, etik kurul izni, Sağlık Bakanlığı bilimsel araştırma onayı ve kurum izni sonrası, 203 cerrahi ekip üyesinin katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırma verileri anket yöntemiyle toplandı. Katılımcıların yaş ortalaması 32.6±8.4 yıl, %55.7'si kadın, %43.8'i doktor, %33.0'ü hemşire ve %23.2'si anestezi teknikeriydi. KKE'lara bağlı sorunlar değerlendirildiğinde; katılımcıların %91.6'sı solunum, %94.1'i görme, %61.6'sı işitme kalitesinde, %93.6'sı ekip içi iletişimde azalma ve %89.2'si buğulanma sorunu yaşadıklarını ifade etti. Terleme, sıcaklık hissi, susama ve cilt sorunlarında artış bildirildi (sırasıyla % 96.1, % 95.1, % 91.6, % 85.2). Katılımcıların %88.2'si hareket kabiliyetinde, %80.3'ü taktil duyuda azalma olduğunu belirtti. Fiziksel güç, konsantrasyon ve psikolojik tolerensta azalma sırasıyla %79.3, %78.8, %85.2 idi. Katılımcıların 90.1'i açık havada dinlenme ve %86.7'si duş olanaklarının olmadığını bildirdi. Katılımcıların yorgunluk artışı 95.1 ve başağrısı %82.3 oranındaydı. Katılımcıların % 73.9'u en çok zorlandıkları KKE'nın tulum olduğunu, %60.1'i KKE'larla verimli çalışabilecekleri sürenin
Özet (Çeviri)
This descriptive cross-sectional study aimed to determine the challenges and the severity of these challenges experienced by surgical team members due to the use of personal protective equipment (PPE) in operating rooms during the COVID-19 pandemic. Our study was carried out after Istanbul Bakirkoy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital ethics committee approval, Ministry of Health scientific research approval, and institution permission, with the participation of 203 surgical team members. Research data were collected by survey methodology. The mean age of the participants was 32.6±8.4 years, 55.7% were women, 43.8% were doctors, 33.0% were nurses and 23.2% were anesthesia technicians. When the problems related to PPE were evaluated, 91.6% of the participants stated that they had respiratory problems, 94.1% vision, 61.6% hearing quality, 93.6% communication within the team, and 89.2% condensation problems. The participants reported increased sweating, feeling of warmth, thirst, and skin problems (96.1%, 95.1%, 91.6%, 85.2%, respectively). 88.2% and 80.3% of the participants stated that there was a decrease in mobility and tactile sensation, respectively. The decrease in physical strength, concentration and psychological tolerance was 79.3%, 78.8% and 85.2%, respectively. 90.1% of the participants reported that they did not have the opportunity to rest in the open area and 86.7% of them had no shower facilities. The rate of fatigue increase of the participants were 95.1% and the headache were 82.3%. 73.9% of the participants reported that the most difficult PPE was overall, and 60.1% reported that the time they could work efficiently with PPE was lesser than 2 hours.