Sahne sanatları alanında devletin rolünün analizi
The analysis about the role of state in performing arts
- Tez No: 743129
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Sahne ve Görüntü Sanatları, Public Administration, Finance, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Dünyada ve Türkiye'de devletin sahne sanatları alanındaki rolünün doğru anlaşılmasına, devlet ve piyasa karşılaştırmalarına yaklaşımlardaki eksikliklerin, sorunların giderilmesine ışık tutmak amacıyla çalışmada; sahne sanatlarının ve sahne sanatları ekonomisinin çok yönlü tanımlanmasına, devletin sanata müdahalesini gerektiren durumların incelenmesine yer verilmiştir. Aynı zamanda devletin sahne sanatları alanındaki, sunumu ve eğitimindeki rolünün daha iyi anlaşılması için çeşitli ülkeler arasında karşılaştırmalar yapılmış ve genel olarak Türkiye'de sahne sanatları alanındaki sorunlardan ve bu sorunların giderilmesini sağlayabilecek çözüm önerilerinden bahsedilmiştir. Sahne sanatları alanı devletin destekleme ve destekleyerek müdahale edebilme gibi politikalarına maruz kalabilmektedir. Ancak devlet bu desteği sağlarken sanata müdahale ederek kendi amaçları doğrultusunda kullanmak yerine sanatı teşvik etmek amacını gütmelidir. İlgili bölümlerde yer alan teorik yaklaşımlar ışığında, sahne sanatları ve devlet arasındaki ilişkinin boyutlarının incelendiği araştırmada, özellikle devlet desteğinin gerekliliği üzerinde durulmuştur. Piyasa etkinsizliğinden kaynaklı devlet müdahalesini gerektiren nedenlerle beraber, devletin sanatı yönlendirebileceği diğer bir müdahale biçimi olan sanat eğitiminden bahsedilmiştir. Türkiye, ABD, Fransa ve Hollanda gibi ülkelerin sahne sanatları yapısı ve en önemli sahne sanatları kurumlarının faaliyetleri, sanat ve eğitim kurumları arasındaki işbirlikleri ve bunların hem eğitim hem de sanat üzerindeki etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to shed light on the correct understanding of the role of the state in the field of performing arts in the world and in Turkey and the elimination of the deficiencies and problems in the approaches to state and market comparisons; multi-dimensional definition of performing arts and performing arts economy and examining the situations that require state intervention in art are included. At the same time, comparisons have been made between various countries in order to better understand the role of the state in the field of performing arts, its presentation and education and in general, the problems in the field of performing arts in Turkey and the solution proposals that could solve these problems were mentioned. The performing arts field may be exposed to the policies of the state such as supporting and intervening by supporting. However, while providing this support, the state should aim to encourage art instead of interfering with art and using it for its own purposes. In the light of the theoretical approaches in the relevant sections, in the research in which the dimensions of the relationship between the performing arts and the state were examined, the necessity of state support was especially emphasized. Along with the reasons that require state intervention due to market inefficiency, art education, which is another form of intervention in which the state can direct art, has been mentioned. The performing arts structure of countries such as Turkey, the USA, France and the Netherlands, the activities of the most important performing arts institutions, the collaborations between art and educational institutions and their effects on both education and art are examined.