Melamin bazlı polimerik malzemeler ile denizsuyu desalinasyon yönteminin ve açığa çıkan ürünlerin geri kazanımlarının değerlendirilmesi
Assesment of sea water desalination and recovery of output products using with melamine based polymeric materials
- Tez No: 743146
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM GAZİOĞLU, DOÇ. DR. ABDULLAH AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizel Çevre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Su kıtlığı, günümüzün ve geleceğimizin en önemli sorunlarından birisidir. Günümüzde su kıtlığı yaşayan birçok ülke denizsuyu desalinasyonu ile kullanma ve içme suyu ihtiyaçlarını karşılamaktadır. İstanbul gibi nüfusun ve günlük su talebinini hızla arttığı yerleşim yerlerinde su sıkıntıları zaman zaman ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple denizsuyu desalinasyonu, su temini konusunda destekleyici olacaktır. Bu araştırma kapsamında, Marmara Denizi'nin farklı noktalarından alınan su örneklerinden ağır metal varlığına bakılacak, sonrasında deniz suyu örneklerindeki ağır metal giderimi denenecektir. Ağır metalden arındırılan su örnekleri desalinasyon (tuzsuzlaştırma) işlemine tabi tutularak, tatlı su elde edilecek, geride kalan diğer ürünlerin (tuz, metal vb.) geri kazanımları değerlendirilecek ve deşarjsız bir desalinasyon modeli üzerinde çalışılacaktır. Proje süresince, ilk aşamada Marmara Denizi'nin; Adalar Açıkları, Florya Açıkları ve Küçükçekmece Sahilinden su örnekleri alınacaktır. Alınan su örnekleri, İndüktif Olarak Eşleştirilmiş Plazma- Kütle Spektrometresi (ICP-MS) cihazı kullanılarak ağır metal varlığına bakılacaktır. Sonrasında laboratuvar ortamında sentezlenecek olan Melamin bazlı Polimerik tutucu ile su örnekleri işleme tabi tutularak, sudaki ağır metal giderimi gerçekleştirilecektir. Örnekler son olarak ICP-MS cihazında tekrardan incelenecek ve ağır metalin sudan uzaklaştırıldığından emin olunacaktır. Ağır metalden arındırılmış deniz suyu, laboratuvar ortamında damıtma yöntemiyle desalinasyon işlemine tabi tutulacak ve ortaya çıkan tatlı su, deniz tuzu ve diğer ürünlerin geri kazanımları değerlendirilecek, ortaya çıkan ürünlerin muhtemel kullanım alanları konusunda yorum ve önerilerde bulunulacaktır.
Özet (Çeviri)
Water scarcity is one of the most important problems of today and future. Many coutries, who have water shortage, use seawater desalination to produce drinking water and daily using. Water shortages occasionally in settlements such as Istanbul, where the population and daily water demand increase rapidly. For this reason, seawater desalination could be supportive in terms of water supply. Within the scope of this research, the heavy metal presence in the water samples taken from different points of the Marmara Sea will be examined, then the heavy metal removal in the sea water samples will be tried. Water samples taken from the heavy metal will be subjected to desalination process, fresh water will be obtained, the rest of the remaining products (salt, etc.) will be evaluated and a desalination model will be studied. During the first phase of the project; Water samples will be taken from Princes' Islands, Florya Openings and Küçükçekmece Coast. Water samples taken, Inductively Paired Plasma-Mass Spectrometer (ICP-MS) device will be used to determine the presence of heavy metal. Then the water samples will be processed with a melamine based polymeric holder to be synthesized in the laboratory and heavy metal removal will be carried out. The samples will be re-examined in the ICP-MS device and the heavy metal will be removed from the water. The sea water, which is free from heavy metals, will be subjected to desalination process in the laboratory by distillation and the recoveries of fresh water, sea salt and other products will be evaluated and comments and suggestions will be made about the possible usage areas of the resulting products.