Fransa'daki sivil toplum kuruluşları uygulanan Türkçe eğitimi sürecinde karşılaşılan sorunlar ve önerilen çözümler
Problems encountered and suggested solutions in the process of Turkish education implemented by non-governmental organizations in France
- Tez No: 743162
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yurt Dışındaki Türk Çocuklarına Türkçenin Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmada Fransa'da bulunan Türk sivil toplum kuruluşlarınca uygulanan Türkçe eğitimi sürecinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda Fransa'nın Paris bölgesinde Türkçe dersleri verilen sivil toplum kuruluşları tespit edilmiş ve burada gerçekleştirilen Türkçe öğretimi incelenmiştir. Alan yazında, Fransa'ya olan Türk göçüyle, kurulan sivil toplum kuruluşlarıyla inşa edilen Türk kimliğiyle ve Türk asıllı çocukların Türkçe öğrenimi ile ilgili önemli bilgiler tespit edilmiştir. Mevcut araştırmalar“Anadili ve Kültür Dersleri”(Enseignement des Langues et Cultures d'Origine / ELCO) kapsamında günümüzde ise“Uluslararası Yabancı Dil Dersleri”(Enseignements Internationaux De Langues Etrangères / EILE) kapsamında olan okullardaki Türkçe dersleriyle ilgilidir. Fakat bu araştırmalarda sivil toplum kuruşlarında yürütülen Türkçe derslerine yönelik bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu sebeple bu çalışmada sivil toplum kuruluşlarınca yürütülen Türkçe derslerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırma, Türkçe dersine yönelik öğretim programı, ders materyalleri ve mevcut eğitim ortamına yönelik sorunlar ve çözüm önerileri çerçevesinde yapılandırılmıştır. Bu araştırma, iç içe geçmiş tek durum çalışması ile desenlenmiş nitel bir çalışmadır. Bu araştırmanın inceleme nesnelerini, Fransa'nın Paris şehrinde bulunan sivil toplum kuruluşları, bu kuruluşlarda kullanılan eğitim programları ve materyalleri oluşturmaktadır. Çalışmanın grubuna, Fransa, Paris'te bulunan DİTİB ve Milli Görüş (CIMG) öğretmenleri, sivil toplum kuruluşlarındaki Türkçe derslerine katılan 9-15 yaş grubundaki 15 öğrenci ve bu öğrencilerin velileri dâhil olmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak görüşme ve doküman incelemesi kullanılmış, veriler içerik analizine tabi tutulmuştur. Araştırmada, sivil toplum kuruluşlarında yürütülen Türkçe öğretme sürecine yönelik bulgular sunulmuştur. Sivil toplum kuruluşlarında verilen Türkçe dersi esnasında karşılaşılan sorunlar;“müfredata, ders materyallerine ve öğretim programına, öğretmen seçimine, ders işlenişine, öğretmen, öğrenci ve veli iletişimine ve öğrencilerin konuşma dili olarak Fransızcayı seçmesine bağlı sorunlar”kategorileri altında bulgulanmıştır. Araştırmada kategorilendirilmiş sorunlara yönelik olarak öğretmen, öğrenci ve velilerce sunulan çözüm önerileri de aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the Turkish education process implemented by Turkish non-governmental organizations in France. In this context, non-governmental organizations that give Turkish lessons in the Paris region of France have been identified and the Turkish language teaching provided here has been examined. In the literature, important information has been identified about the Turkish migration to France, the Turkish identity built with the established non-governmental organizations, and the Turkish learning of children of Turkish origin. However, previous studies are about Turkish lessons, which are within the scope of“Mother Tongue and Culture Lessons”(Enseignement des Langues et Cultures d'Origine / ELCO), and today within the scope of“International Foreign Language Lessons”(Enseignements Internationaux De Langues Etrangères / EILE). In these studies, no study was found on Turkish lessons conducted in non-governmental organizations. For this reason, in this study, it is aimed to examine the Turkish lessons conducted by non-governmental organizations. The research has been structured within the framework of the curriculum, course materials, problems and solution proposals for the current educational environment for the Turkish lesson. This research is a qualitative study patterned with a single nested case study. The research objects of this study consists of non-governmental organizations in Paris, training programs and materials used in these organizations. The study group included DITIB and Milli Gorus (CIMG) teachers in Paris, 15 students aged 9-15 who attended Turkish lessons in non-governmental organizations, and their parents. In the study, interview and document analysis were used as data collection tools, and the data were subjected to content analysis. In the research, findings regarding the Turkish teaching process carried out in non-governmental organizations were presented. The problems encountered during the Turkish lessons provided by non-governmental organizations were categorized as follows: problems related to the curriculum, course materials and curriculum, teacher selection, the way the lesson is taught, teacher, student and parent communication, and students' choice of French as the spoken language. Solution suggestions presented by teachers, students and parents for the defined problems were finally classified as a result of the study.