Toplumcu gerçekçilikten aydınlık gerçekçiliğe: Orhan Kemal'in Bereketli Topraklar Üzerinde romanı
Orhan Kemal's novel About on Fertile Lands from social realism to luminous realism
- Tez No: 743168
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bereketli Topraklar Üzerinde, Orhan Kemal'in toplumcu gerçekçi sanat akımı çizgisinde değerlendirilen romanlarından birisidir. Gerçekten, eser yer yer toplumcu gerçekçi çizgiler içerisinde kalmıştır. Yazar, özellikle“sınıf bilinci”ve“olumlu tip”ler yaratma kıstaslarına uyma çabalarıyla toplumcu gerçekçi bir yaklaşım ortaya koymuştur. Ne var ki, Bereketli Topraklar Üzerinde romanı birçok açıdan da toplumcu gerçekçi sanat akımından uzaklaşmıştır. Zira Orhan Kemal romanında, hangi koşullar altında yaşarsa yaşasın en kötü insanın bile içindeki iyiliğe inanan bir bakışı daima öne çıkarmaya çalışmıştır. Denilebilir ki, Bereketli Topraklar Üzerinde romanı toplumcu gerçekçiliğin ideolojik yapılanmasından etkilenmekle birlikte, Orhan Kemal'in iyimser bir tavır takındığı ve adını“Aydınlık Gerçekçilik”koyduğu bir çizgide yürümüştür.
Özet (Çeviri)
It is one of the novels of Orhan Kemal, which is evaluated in the line of social realistic art movement On Fertile Lands. Indeed, the work has remained within the lines of social realism line in places. In particular, the author has demonstrated a socialistic realistic approach through his efforts to comply with the criteria of creating“class consciousness”and“positive types.”However, in many ways, his novel On Fertile Lands has also moved away from the socialistic realistic art movement. Because Orhan Kemal, in his novel, tried to reveal a view that believes in the goodness of even the worst person, no matter what circumstances he lives under. It can be said that, although his novel was influenced by the ideological structuring of the social realism On Fertile Lands, Orhan Kemal walked a line in which he had an optimistic attitude and called it“Luminous Realism.”