Aile katılımlı oyun ve hareket temelli müzik etkinliklerinin çocuk ve aile üzerindeki etkileri
The effects of play and movement based music activities with family participation on the child and family
- Tez No: 743169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTUĞ BARIŞERİ AHMETHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Bu araştırmada aile katılımlı, oyun ve hareket temelli müzik etkinliklerinin ilkokul 3. sınıf öğrencisi ebeveynlerinin bu eğitim sürecindeki düşüncelerini ve araştırmacının aile katılımlı müzik eğitiminin süreç ve sürdürülebilirliğine yönelik görüşlerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve durum çalışması deseninde düzenlenmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemlerinden tipik durum örneklemesi ile seçilen çalışma grubunu Konya ili, merkez Selçuklu ilçesinde bulunan devlet ilkokulu 3. sınıf öğrencileri arasından 10 çocuk ve anneleri oluşturmaktadır. Bu araştırmaya aileler gönüllü olarak katılmışlardır. Verileri toplamak amacıyla 10 haftalık eğitim süreci boyunca alınan video kayıtlarına dair gözlem formu ve standartlaştırılmış açık uçlu aile görüşme formu kullanılmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesinde betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda aile katılımlı oyun ve hareket temelli müzik etkinliklerinin çocuk ve aile üzerinde; anne-çocuk arasındaki oyun bağı, hareket ve dansın duygularla olan ilişkisine yönelik farkındalık, pedagojik yaklaşımlara karşı farkındalık, kendiliğinden oluşan kural, işbirliği, görev ve sorumlulukları eğlenerek yerine getirme, sabır kazanımı, cesaret duygusu gelişimi, özgüven gelişimi, çalgı/materyale gösterilen ilgi merak gibi etkiler meydana getirdiği, katılımcı çocukların dinleme, söyleme, ritmik devinim gibi müzikal unsurları yaşantısına geçirerek sosyal ilişkilerinde ön plana aldıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to reveal the thoughts of the parents of 3rd grade primary school students about family-participated, play and movement-based music activities in this educational process and the researcher's views on the process and sustainability of family participated music education. Qualitative research approach was adopted in the research and it was arranged in a case study pattern. The study group selected by typical case sampling, one of the purposive sampling methods, consists of 10 children and their mothers among the 3rd grade students of the state primary school in the central Selcuklu district of Konya province. Families voluntarily participated in this study. In order to collect the data, an observation form about the video recordings taken during the 10-week training period and a standardized open-ended family interview form were used. Descriptive analysis method was used to analyze the obtained data. As a result of the research, the effects of family participation games and movement-based music activities on children and families; play bond between mother and child, awareness of the relationship between movement and dance with emotions, awareness of pedagogical approaches, spontaneous rules, cooperation, fulfilling duties and responsibilities with fun, gaining patience, developing a sense of courage, developing self-confidence, interest in the instrument/material, curiosity It was seen that the participant children brought musical elements such as listening, singing and rhythmic movement into their lives and put them at the forefront in their social relations.