Hanna Mine'nin romanlarında toplumcu gerçekçilik
Social realism in Hanna Mina's novels
  1. Tez No: 73950
  2. Yazar: CİHANER AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZMİ YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
275 TÜRKÇE ÖZET“Hannâ Mîne'nin Romanlarında Toplumcu Gerçekçilik”başlığını taşıyan bu çalışmamızda çağdaş Arap edebiyatının ünlü romancılarından, on beş yaşına kadar Hatay'da yaşamış, sonra Suriye'nin Lazkiye şehrine göçmüş olan Hannâ Mîne'nin 1954-1995 yılları arasında yayımladığı yirmi iki romanın tamamı toplumcu gerçekçilik açısından ele alınmıştır. Girişte, gerçekçilik, toplumcu gerçekçilik hakkında bilgi verilmiş ve toplumcu gerçekçiliğin temalarının; ideoloji, mücadele, olumlu kahraman, sınıfçılık, emek, halkçılık, toplumsal kalkınma ve özgürlük olduğu tespit edilmiştir. Birinci bölümde, yazarın hayatı, edebî kişiliği hakkında geniş bilgi verilmiş, bütün eserlerine değinilmiş, romanlarının tamamı hakkında ayrıca bilgi verilmiş ve özetleri çıkartılmıştır. İkinci bölümde ise, esas konuya geçilerek yazarın, giriş bölümünde belirlenen toplumcu gerçekçiliğin sekiz temasını romanlarında nasıl işlediği örneklerle birlikte ortaya konmuştur. Hannâ Mîne'nin romanlarında toplumcu gerçekçiliğin bütün temalarına rastlanır. Çoğu zaman bu temalar iç içedir. Bazı romanlarında ise ancak birkaç temasını bulmak mümkündür. Bütün bunlardan sonra şu sonuca varabiliriz: Yazarın romanlarında eleştirel gerçekçilikten daha çok toplumcu gerçekçiliğin ağır bastığı anlaşılır.
Özet (Çeviri)
276 ABSTRACT The study entitled“Social realism in Hanna Mina's Nowels”analyzes 22 of Hanna Mina's novels written between 1954-1995 in the light of social realism. Hanna Mina is one of the most important contemporary Arab writers who lived in Hatay till the age of 15 and emigrated to Latakia in Syria. In the Introduction information on realism and social realism has been given and it has been observed that themes of social realism in his novels are: ideology, struggle, heroism, class discrimination, labour, democracy, social development and liberty. The first chapter covers the writer's biography, literary personality and works. It focuses on his novels and gives their summaries. In the second chapter how the eight themes rendered in his novels has been studied by giving examples. All the themes, which are interwoven, related to social realism can be seen in Hanna Mina's novels. In some of the novels; however, only some of themes are found. As a result, it is understood that the concern in the novels is more on social realism rather than critical realism.