Azerbaycan'da gençlerin siyasal katılma(ma) durumu üzerine nitel bir çalışma
A qualitative study on the political participation of youth in Azerbaijan
- Tez No: 743186
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya'nın gelişmiş demokrasilerinde gençlerin siyasal katılım araştırmaları son yıllarda önem kazanmıştır. Bu araştırmalarda genellikle, gençlerin siyasal katılımının azaldığı ve bunun da bir demokrasi krizinin işareti olduğu söylenmektedir. Post-Sovyet ülkelerde ise bu konu daha az araştırılmış olsa da, önem açısından daha fazla önemli olmaktadır, çünkü bu ülkelerde siyasal katılım sorunu demokrasinin oluşabilme sorunudur. Bu bakımdan, bu çalışmada bu teorik anlayışlar uygulanarak Azerbaycan'daki gençlerin siyasi katılımının bir kalıbı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bunun için, yarıyapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak, Azerbaycan'daki gençlerin kendi katılımlarını nasıl açıkladığını ve anlamlandırdığı ortaya koyularak, araştırmadan elde edilen veriler bu iki grup arasında kıyaslamalı bir analiz sunmuştur. Çalışmanın sonuçlarına göre, Azerbaycan'da siyasi aktivist olan gençlerle, apolitik olan gençler arasında büyük bir boşluk olmaktadır ve bu boşluğun kaynağının gençlerin siyasal sosyalleşme araçları, siyasi kavramsallaştırmaları, genel güven, aile bağları, siyasi etkinlik gibi temel faktörlerle ilgili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
In the developed democracies of the world, political participation researches of young people have gained importance in recent years. In these studies, it is generally said that the political participation of young people is decreasing, which is a sign of a democracy crisis. In post-Soviet countries, although this issue has been researched less, it is more important in terms of importance, because the problem of political participation in these countries is the problem of the formation of democracy. In this respect, in this study, it is tried to establish a pattern of political participation of youth in Azerbaijan by applying these theoretical understandings. For this, the data obtained from the research presented a comparative analysis between these two groups by revealing how young people in Azerbaijan perceive their own participation by using semi-structured interview technique. According to the results of the study, there is a big gap between political activist youth and apolitical youth in Azerbaijan, and it reveals that the source of this gap is related to basic factors such as political socialization tools, political conceptualizations, general trust, family ties, political activity.