Limited şirketten çıkarılma
Dismissal in limited liability companies
  1. Tez No: 743185
  2. Yazar: BÜŞRA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURÇAK YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, limited şirketten çıkarılma konusu ele alınmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde şirket sözleşmesinde belirtilen sebeplere dayanılarak çıkarılma konusu incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde, haklı sebebe dayanılarak açılan çıkarılma davası başlığı altında, çıkarılma kurumu bakımından haklı sebep kavramı ve çıkarılmanın dava konusu olduğu durumlarda başvurulabilecek ihtiyatî tedbirler incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde haklı sebeple fesih davasında hâkime tanınan takdir yetkisiyle davacının çıkarılması, çıkarılmaya karar verilen örnek yargı kararları aktarılmıştır. Çalışmamızın son bölümünde ise, çıkarılmanın sonuçları ele alınmıştır. Bu bölümde, çıkarılmanın hüküm ve sonuç doğurduğu ân; çıkarılmanın hüküm ve sonuç doğurmasının, çıkarılan ortağın haklarına ve yükümlülüklerine etkisi ile ayrılma akçesi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As a Master of Laws thesis, in this work the issue of dismissal in limited liability companies is examined. In the first part, dismissal based on the causes stated in the articles of incorporation is studied. In the second part of our study, under the title of dismissal lawsuit based on just cause, the concept of just cause in terms of the dismissal institution and precautionary measures that can be applied in cases where dismissal is the subject of a lawsuit are examined. In the third part, the dismissal of the plaintiff with the discretion granted to the judge, the procedural features of this case and the will of the plaintiff subjects are discussed. In the fourth and last part, the results of dismissal are analyzed. In this section, the verdict and conclusion of dismissal; the effects of verdict and conclusion on the dismissed partner's rights and liabilities and the separation pay are studied.