İnsan genomuna müdahalenin fıkhî açıdan değerlendirilmesi
Evaluation of intervention in the human genome from fiqh perspective
- Tez No: 743187
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAMİL DAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İnsan genomuna müdahale kapsamında uygulanan modern gen teknolojileri, teknik anlamda doğrudan fıkıh ilminin konusu değildir. Ancak fıkıh ilminin temel uğraş alanı mükellef ve mükellefin fiileri olduğu için insana dair her alanda olduğu gibi insan genetiği üzerindeki tasarruflar da sonuçları itibarıyla fıkıh disiplinin bir konusu haline gelmektedir. Dolayısıyla öznesi ve konusu insan olan genom uygulamalarından mütevellit meselelerin inceleme konusu yapılması ve buna ilişkin fıkhi bir perspektif geliştirilmesi ihtiyacı bulunmaktadır. Bu saikle tez çalışmamızda, genom uygulamaları kavramsal çerçevede anlaşılmaya çalışılmış, genoma müdahalenin fıkhın hangi ilkeleri ile ilişkilendirebileceği üzerinde durulmuş ve nihayet tespit edilebildiği kadarıyla belirlenen ilkeler doğrultusunda insanın insan olmak bakımından haiz olduğu hasletler, dinin korunmasını emrettiği zarurat ve korunması gereken maslahatlar bakımlarından genom uygulamaları hakkında değerlendirme yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Modern gene technologies applied within the scope of intervention to the human genome are not directly the subject of the science of fiqh in the technical sense. However, since the main field of fiqh is the religiously obligant and his actions, the disposals on human genetics, as in every field of human beings, become a subject of the fiqh discipline in terms of their results. Therefore, there is a need to examine the issues arising from genome implementations, the subject and issue of which is human, and to develop a fiqh perspective on this. With this impetus, in our thesis study, genome implementations were tried to be understood in a conceptual framework and it was emphasized which principles of fiqh can be associated with the intervention to the genome. Finally, it has been tried to evaluate genome implementations in terms of the characteristics that a human has in terms of being human, the necessity and the benefits that religion orders to be protected, in line with the determined principles as far as can be determined.