Kriminelle vereinigungen im Deutschen strafrecht im vergleich zum Türkischen strafrecht unter besonderer berücksichtigung der beteiligungsdogmatik
İştirak kurumunun özel incelenmesi altında Alman ve Türk hukukunda suç örgütleri/ criminal organizations in German and Turkish criminal law under the special evaluation of the ınstitution of participation in crime
- Tez No: 743189
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ISFEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Almanca
- Üniversite: Ruhr-Universität Bochum
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Alman ve Türk Ceza Hukuku açısından“Suç örgütleri”ilgi çekici ve güncel bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu suç bakımından ilk olarak, suç örgütü ile diğer organize oluşumlar arasındaki farkın ve bu suçun unsurlarının etraflıca irdelenmesi gerekir. Diğer yandan, suç örgütü yapısına iştirak ile örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarda iştirak konusu ayrı ayrı incelenmelidir. Burada örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarda iştirak konusunda örgüt liderinin cezai sorumluluğu başlı başına önem taşımaktadır. Örgüt faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarda örgüt liderinin cezai sorumluluğunda Alman Ceza Hukukçusu Roxin tarafından öne sürülen“Organize hakimiyet mekanizmalarına dayalı dolaylı faillik kuramı”Alman Hukuku'nda genel kabul görmüş, Türk Ceza Hukuku'nda ise TCK m. 220/5 ile kanun metninde benimsenmiştir. Ne var ki; iştirak kurumunun diğer görünüş şekillerine nazaran daha tatmin edici olarak değerlendirilen organize hakimiyet mekanizmalarına dayalı dolaylı faillik kuramı, hem Alman, hem Türk Hukuku'ndaki benimsenişi yönüyle eleştirel boyutlarda incelenmelidir. Ele alınan hususlar çerçevesinde Alman ve Türk Hukuku bakımından Kanunkoyucu'ya hukuki öneriler sunulmuştur.“İştirak Kurumunun Özel İncelenmesi Altında Alman ve Türk Ceza Hukukunda Suç Örgütleri”konulu karşılaştırmalı hukuk çalışmasının ele alınan hususlar, getirilen eleştiriler ve hukuki önerilerle Alman ve Türk Hukuku doktrin ve uygulamasına faydalı olması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In terms of German and Turkish Criminal Law,“Crime organizations”appear as an interesting and current issue. In terms of this crime, first of all, the difference between the criminal organization and other organized formations and the elements of this crime should be examined in detail. On the other hand, participation in a criminal organization and participation in crimes committed within the framework of organizational activities should be examined separately. Here, the criminal responsibility of the leader of the criminal organization in terms of participation in crimes committed within the framework of the organization's activity is of great importance in itself. The“indirect perpetrator theory based on organized dominance mechanisms”put forward by German Criminal Jurist Roxin under the criminal responsibility of the leader of the organization in crimes which committed as a part of the scope of the criminal organization, has been generally accepted in German Criminal Law. And in Turkish Criminal Law, it has been adopted in the text of the law with Turkish Penal Code article 220/5. However, the theory of indirect perpetrator based on organized dominance mechanisms, which is considered more satisfactory than other forms of appearance of the participation in crime institution, should be examined critically in terms of its adoption in both German and Turkish Law. Within the framework of the issues discussed, proposals were presented to the Legislator in terms of German and Turkish Law. With this comparative study which titled as“Criminal Organizations in German and Turkish Criminal Law Under the Special Evaluation of the Institution of Participation in Crime”, it is aimed that will be useful for the doctrine and practice of German and Turkish Criminal Law.