Tank yağlama yağlarındaki safsızlık artışının atomik emisyon spektrometresiyle incelenmesi
  1. Tez No: 7431
  2. Yazar: ALİ MERDİVAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞENOL KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türk Silahlı Kuvvetlerinde bulunan M48A5T2 tanklarında kullanılan yağlarda aşınma ve korozyon nede niyle oluşan safsızlıklar Atomik Emisyon Spektrometri yöntemi ile incelenmiştir. Bir tank ile bir çekiciden Ocak 1989 ile Haziran 1989 süresince periyodik olarak alınan numunelerle çalışılmıştır. Bu numuneler çekicinin hızazaltanı ve tankın motor ve transmisyonundan alınmış tır. Sonuçlar iki kısımda İncelenmiştir. Birinci kısımda daha önce oluşturulmuş olan kriter tablolarıyla karşılaş- tırılmıştır. Diğer kısımda ise yeni bir tablo oluşturmak için çalışma yapılmıştır*
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work impurities forming by reason of wear and cor rosion in oils using at M48A5T2 tanks in Turkish Armed Forces were examined "by the method of Atomic Emission Spec trometry» Samples taking from tanks from January 1989 to June 1989 periodically were studied» These samples were taken from final drive, transmission and motor parts of tanks. Results had been examined in two groups» In the first group, obtained results were compared with criteria tables which were formed before» In the other part a study for getting a new table was done» vi