Informed trading around extreme events in Borsa Istanbul
Borsa İstanbul'da aşırı olaylar etrafındaki bilgiye dayalı işlem
  1. Tez No: 743203
  2. Yazar: MEHMET BODUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ ERSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Şubat 22, 2017 tarihinde, yüksek işlem hacmine sahip iki adet Türk hisse senedi olan Koç Holding (KCHOL) ve Turkcell (TCELL) işlemlerinde, Borsa İstanbul Pay Piyasası'nda seans kapanışından kısa süre önce sürekli işlem saatleri içerisinde ani fiyat çöküşü yaşanmıştır. Her iki hisse senedi de %10'a yakın düşüş göstermiş, ardından fiyatlar tekrar eski seviyelerine doğru toparlanmıştır. Saat 17:45:00 – 17:45:01 aralığındaki yaklaşık 1-saniyelik zaman diliminde KCHOL (TCELL) yaklaşık %9.86 (%10.77) düşüş göstermiştir. Olaydan önce, bilgiye dayalı alım-satım göstergesi olan VPIN – Volume-Synchronized Probability of Informed Trading TCELL için düzenli bir şekilde yükseliş davranışı göstermiş iken KCHOL için ise belirli bir tepki vermemiştir. KCHOL (TCELL) için VPIN seviyesi olay sonrası aralıkta yükseliş (düşüş) göstermiştir. Böyle bir farklılık KCHOL (TCELL) işlem dengesi için artan (düşen) toksik emir akışı olarak yorumlanabilir. TCELL için tek ve çok değişkenli regresyonların işaret ettiği ampirik bulgular, VPIN için bir sonraki HAOF - Hacim Ağırlıklı Ortalama Fiyat patikası üzerinde istatistiki geçerlilikte açıklayıcılığı ortaya koymaktadır. Fakat, KCHOL için kontrol değişkenleri dikkate alındıktan sonra VPIN için güvenilir bir açıklayıcılıktan bahsedilememektedir. Böylesine kesin olmayan sonuçlar, KCHOL ve TCELL için olay ve olay sonrası dönemlerde uygulanmış farklı algoritmik alım-satım stratejisi uygulandığına işaret edebilmektedir.
Özet (Çeviri)
On February 22, 2017, two Turkish blue-chip stocks Koç Holding (KCHOL) and Turkcell (TCELL) experienced a simultaneous flash event resulting in a sudden price crash during the continuous auction in Borsa Istanbul Equity Market, right before the market closing time. Both stocks experienced a nearby 10% fall before subsequent price recovery. KCHOL (TCELL) falls as much as 9.86% (10.77%) between 17:45:00 – 17:45:01 time period for an approximately 1-second interval. Before the respective event, order flow toxicity for informed trading proxy VPIN – Volume-Synchronized Probability of Informed Trading shows consecutive increasing behavior even before the sudden crash for TCELL whereas no concrete in advance reaction for KCHOL. VPIN levels for KCHOL (TCELL) increase (decrease) in the course of the post-event interval. Such a difference may be interpreted as increasing (decreasing) order flow toxicity for KCHOL (TCELL) trade balance. Univariate and multivariate regressions' implied empirical findings result in the statistically significant predictive power of VPIN for TCELL on impending VWAP - Volume Weighted Average Price pattern. However, for KCHOL, no reliable explanatory role of VPIN after considering control variables. Such indefinite results may imply different algorithmic trading strategy execution for KCHOL and TCELL with respect to the event and post-event periods.