Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklar ve ailelerinde duyusal işlemleme becerileri ile kaygı ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
Examination of sensory processing skills and levels of anxiety and depression in children with autism spectrum disorder and their families
- Tez No: 743212
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma 3-10 yaş arası Otizmli çocuklar ve ailelerinde duyusal işlemleme becerileri ile kaygı ve depresyon düzeylerini incelemiştir. Araştırmaya dahil edilen 95 Otizmli çocuğa Dunn Duyusal Profili Anketi, ebeveynlerine ise Adölesan/Yetişkin Duyu Profili, Beck Depresyon Ölçeği ve Beck Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Dunn Duyu Profili Anketinden elde edilen verilere göre Otizmli çocukların % 47'i kayıt alanında, %64'ü araştırma alanında, % 36'sı hassasiyet alanında ve %25 i kaçınma alanında tipik gelişim özelliklerinden kesin fark göstermiştir. AYDP puanı sonucu ise çalışmamıza katılan ebeveynlerin % 49,5'i kayıt alanında, % 49,9'u araştırma, % 89,5 hassasiyet ve %29,5 i kaçınma alanında atipik duyusal işlemleme özellikleri göstermiştir. Otizmli çocukların ve ailelerinde duyusal işlemleme problemleri açısından hassasiyet ve kaçınma alanlarında anlamlı ilişkiler görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study examined sensory processing skills and anxiety and depression levels in children with autism and their families aged 3-10 years. Dunn Sensory Profile Questionnaire was applied to 95 children with autism included in the study, and Adolescent/Adult Sensory Profile (AASP), Beck Depression Scale and Beck Anxiety Scale were applied to their parents. According to data from the Dunn Sensory Profile Questionnaire, children with Autism clearly differed from typical developmental characteristics in the field of enrollment (47%), area (64%), sensitivity (36%), and avoidance 25%. As a result of the AASP score, 49.5% of the parents participating in our study showed atypical sensory processing characteristics in the registration area, 49.9% in the research area, 89.5% sensitivity and 29.5% in the avoidance area. Significant relationships were observed in the areas of sensitivity and avoidance in terms of sensory processing problems in children with autism and their families.