Terminasyon endikasyonu verilmiş gebelerde perinatal yas düzeyine etki eden faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting the level of perinatal morning in pregnancy with termination indication
- Tez No: 743213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMİN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırma terminasyon endikasyonu verilmiş gebelerde perinatal yas düzeyine etki eden faktörlerin incelenmesi amacıyla İstanbul'da bir hastanede gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini, Aralık 2021- Mart 2022 tarihleri arasında İstanbul'da bir hastanenin prenatal tanı ve tedavi ünitesine terminasyon kararı verilen ve bu kararı kabul edip, Kadın Hastalıkları ve Doğum servisine yatırılan gebeler oluşturdu. Araştırmanın örneklemini ise bu gebelerden, araştırmaya katılmaya gönüllü olan ve okuduklarını anlayıp sorulara yanıt verebilecek düzeyde eğitimi olan gebeler oluşturdu. Veriler, araştırmacı tarafından yapılandırılan, gebelerin tanıtıcı özelliklerinin sorgulandığı Kişisel Bilgi Formu ile Perinatal Yas Ölçeği (PYÖ) kullanılarak elde edildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a hospital in Istanbul to examine the factors affecting the level of perinatal grief in pregnant women with termination indications. The universe of the study consisted of pregnant women who were decided to be terminated in the prenatal diagnosis and treatment unit of a hospital in Istanbul between December 2021 and March 2022 and accepted this decision and were admitted to the Obstetrics and Gynecology service. The sample of the study consisted of pregnant women who volunteered to participate in the study and who had the level of education to understand what they read and answer the questions. The data were obtained by using the Personal Information Form, which was structured by the researcher and questioned the descriptive characteristics of the pregnant women, and the Perinatal Grief Scale (PYÖ).