Otizm spektrum bozukluğunda duyusal algı ve benlik algısı değerlendirilmesi
Evaluation of the sensory perception and the sense of self in autism spectrum disorder
- Tez No: 540241
- Danışmanlar: PROF. DR. ELVAN İŞERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Benlik algısı, otizm spektrum bozukluğunda (OSB) etkilenen sosyal etkileşim becerileri için temeldir. OSB'nin tanısal kriterlerden biri olan duyusal problemler oldukça sık görülmektedir. Duyusal problemler doğrudan etkilerinin yanında, sosyal iletişimsel yetersizlik belirtilerini de etkilemektedir. Duyusal anormalliklerin patofizyolojisiyle ilişkili olarak tek duyu işlemleme ve çoklu duyu bütünleme sorunları dikkat çekmektedir. Somatosensoriyel temporal diskriminasyon (STD), dışarıdan gelen bilgilerin işlenmesi için duyusal girdilerin seçilmesini sağlayan duyusal bir işlevdir. Görsel, somatosensoriyel ve propriyoseptif sistemlerin bütünlenmesiyle ilişkili olan kauçuk el yanılsaması (KEY) ise benlik algısında geçici bir yanılsama oluşturabilmektedir. Bu çalışmada, STD testiyle OSB'de tek duyu modalitelerinden dokunma duyusu; KEY testiyle ise dokunma, görsel ve propriyoseptif duyularının bütünlenmesi incelenmiştir. STD ve KEY testinden elde edilen bulgularla AYDP (Adolesan/Yetişkin Duyu Profili) anketi ile duyusal işlemleme becerilerinin; GGA (Güçler ve Güçlükler Anketi) ile diğer güçlük alanlarının ilişkisi incelenmiştir. Bu çalışma, OSB tanılı çocuklarda STD ile KEY değerlerinin birlikte incelendiği ilk çalışmadır. Çalışmanın bulguları, OSB tanılı çocukların somatosensoriyel uyarıyı algılama eşiklerinin ve temporal diskriminasyon eşiklerinin normal gelişime sahip çocuklara göre daha yüksek, yanılsamanın şiddetini gösteren KEY propriyoseptif kayma mesafelerinin daha az, AYDP ile ölçülen duyusal arayış davranışlarının daha düşük olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, temporal diskriminasyon eşikleri ile yanılsamanın öznel bildirimi arasında ters yönlü bir ilişki saptanmıştır. Bu bulgularla, OSB'de hem tek duyu modalitelerinin hem de çoklu duyu modalitelerinin bozulmuş olabileceği ve bu bozulmaların OSB'de benlik algısını, temel OSB belirtilerini ve diğer güçlük alanlarını etkileyebileceği düşünülmüştür. OSB tanılı kişiler ve ailelerinin yaşamlarını pek çok alanda olumsuz olarak etkileyen duyusal sorunların daha iyi anlaşılabilmesi için geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The sense of self is essential for social interaction skills that are affected in autism spectrum disorder (ASD). Sensory abnormality, one of the diagnostic criteria of ASD, is quite common. Beside the direct effects of sensory abnormalities, it also affects the social interaction symptoms of ASD. Unimodal sensory processing and multisensory integration attract attention regarding the pathophsyiology of sensory deficits. Somatosensory temporal discrimination (STD) provides selection of the related sensory inputs to process the external sensory information. The rubber hand illusion (RHI) which is related with the integration of visual, somatosensory and proprioseptive systems, can manipulate the sense of self temporarily. In this study, somatosensory perception which is an unimodal sensory modality was probed via STD, while RHI was used for the evaluation of the multisensory integration. The relationships between the findings of STD and RHI tasks, AASP (Adolescent/Adult Sensory Profile) scores and SDQ (Strengths and Difficulties Questionnaire) scores were assessed. This is the first study investigating STD and RHI values together in ASD. The findings show that children with ASD have higher somatosensory detection and temporal discirimination thresholds, shorter proprioseptive drift which shows RHI strength and less sensory seeking behaviours. And also a negative correlation between the STD thresholds and subjective reports of RHI was found. With this findings, it is thought that impairment of both unimodal sensory processing and multisensory integration can affect the sense of self, core symptoms of ASD and other difficulty areas. Further research is needed to have a better understanding of the sensory problems.