Yatırım fonu kapanış fiyatının (net aktif değerinin) ve performansının fon portföy dağılımından faydalanılarak tahmin edilmesi
Prediction of mutual fund closing price (net asset value) and performance using portfolio distribution
  1. Tez No: 743215
  2. Yazar: ÜMİT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ YURDUN ORBAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 286
Özet
Yatırım fonları, profesyonel bir şekilde yönetilen ve yatırımcıların paralarını bir araya getirerek çeşitli yatırım araçlarına yatırım yaparak yatırımı çeşitlendirmek suretiyle riski tabana yayan önemli finansal yatırım türlerinden birisidir. Yatırım fonlarının sayısı son yıllarda giderek artmaktadır. Bu gerçek, belirli yatırım fonlarının seçilmesinin, aynı yatırım evreninde faaliyet gösteren fonlar hakkında bilgi toplamak ve analiz etmek açısından önemli bir yatırımcı çabası gerektirdiğini göstermektedir. Yatırım fonlarının kapanış fiyatlarının doğru bir şekilde tahmin edilmesi yatırımcılar açısından giderek daha önemli bir konu haline gelmiştir. Yatırım fonlarının gelecek performanslarının doğru tahminini sağlayan modellerin geliştirilmesi ile yatırım fonu yatırımcılarına büyük destek sağlanacaktır. Bu modellerin kullanımı, orta-uzun vadede yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için uygun yatırım fonu seçimini kolaylaştıracaktır. Bu tez çalışmasının amacı, Yapay Sinir Ağları (YSA) ve Doğrusal Olmayan Dışsal Girdili Otoregresif Ağ (NARX) kullanarak, fon portföy dağılımı ve performans değerlendirme yöntemleri değerleri yardımıyla bir menkul kıymet yatırım fonunun kapanış fiyatını doğru tahmin etmektir. Çalışmada yapılan analiz, yatırımcılara yararlı bir bakış açısı sağlayacak ve yatırımcıların yatırım fonu hakkında daha iyi kararlar almasına yardımcı olacaktır. Bu sayede yatırımcıların getirileri artacak, fon seçimi için sarf edilen efor ise azalacaktır.
Özet (Çeviri)
Mutual funds are one of the important financial investment types that are professionally managed, diversify the investment by investing in various investment instruments by bringing together the money of the investors and thus spreading the risk to the base. In recent years, the number of mutual funds has been increasing more and more. This fact indicates that selecting specific mutual funds requires significant investor effort in collecting and analyzing information about funds operating in the same investment universe. Accurate prediction of the closing prices of mutual funds has become an increasingly important issue for investors. Mutual fund investors will be significantly supported by the development of models that accurately predict the future performances of mutual funds. Using these models will facilitate the selection of suitable mutual funds for investors who want to invest in the medium and long term. The aim of this thesis, using Artificial Neural Networks and Nonlinear Autoregressive Network With Exogenous Inputs (NARX), is to predict the closing price of a mutual fund with the help of fund portfolio distribution and values of performance evaluation methods. The analysis made in the study will provide a helpful perspective to investors and help investors make better decisions about mutual funds. This way, the investors' returns will increase, and the effort they spend on fund selection will decrease.