Prostat kanseri hücrelerinde bor bileşiklerinin serin proteazlara etkisinin incelenmesi
Investigating the effect of boron compounds on serin proteases in prostate cancer cells
  1. Tez No: 743216
  2. Yazar: AMINA MUJALA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU ERBAYKENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Serin proteazlar, hücre büyümesi ve farklılaşmasında önemli rolü olan bir grup proteazdır. İnsanlarda tahmin edilen 175 üyeden oluşur. Bunların çoğu salgılanan proteazlardır. Genellikle zimojenler olarak bulunurlar ve spesifik ve sınırlı proteoliz ile aktive edilmeleri gerekir. Birkaç serin proteaz, prostat kanserinin oluşumunda yer alan önemli faktörler olarak bilinir. Prostat kanserinde PSA, MMP'ler ve diğer proteazların rolü, hücre dışı matriksin bozulması ve kanser hücrelerinin kemikler, akciğerler vb. gibi başka organlara metastaz yapmasına olanak sağlaması ile ilişkilidir. Bu serin proteazları farklı terapötik ajanlarla hedeflemek, prostat kanseri tedavisinde önemli bir strateji olabilir. Bor bileşiklerinin prostat kanseri hücreleri üzerindeki etkileri hakkında ilgili literatürden elde edilen sonuçların analizi, uygun dozlarda kullanıldığında borik asit gibi farklı bor bileşiklerinin prostat kanseri için potansiyel tedavi edici ajan olabileceğini göstermiştir. Bu nedenle, çalışmamızda LNCaP hücreleri kullanılarak, farklı kimyasal yapıya sahip olan bor bileşiklerinin (D1, D3 ve D6) prostat kanseri gelişimi ve ilerlemesinde anahtar faktörlerden biri olan serin proteazların gen ve protein düzeyleri üzerine olan etkileri sorgulanmaya çalışıldı. Bu amaçla farklı sürelerde ve farklı konsantrasyon değerlerinde bor bileşikleri hücrelere uygulanarak AR, PSA, MMP 2 ve MMP 9 gibi hedef genlerin ve proteinlerin ekspresyon seviyeleri sırasıyla QRT-PCR ve western-blot metodolojileri ile incelendi. Bor bileşiklerinin prostat kanseri hücrelerinin proliferasyonunu azalttığı, prostat kanseri gelişiminde kritik rol oynayan AR sinyalini inhibe ettiği ve MMP'ler ile serin proteazlar üzerinde gösterdiği transkripsiyonel ve translasyonel regülasyonlar aracılığıyla da hücrelerin metastatik potansiyelini azaltabileceği sonucuna varıldı. Bu bağlamda, özellikle sentetik androjen varlığında daha güçlü regülasyon gösteren bor bileşiklerinin ileri evre metastatik prostat kanseri hastalarının tedavisinde potansiyel adaylar olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Serine proteases is a group of proteases that have important role in cell growth and differentiation. Group is made up of 175 predicted members in humans. The most of them are secreted proteases. They are often present as zymogens and need to be activated by specific and limited proteolysis. Several serine proteases are known as factors included in the genesis of prostate cancer. Role of PSA, MMPs and other proteases in prostate cancer is related to degradation of extracellular matrix and allowing cancer cells to metastasize toward another organs like bones, lungs etc. Targeting these serine proteases with different therapeutical agents can be important strategy for prostate cancer treatment. Analysis of results from literatures related to chemical element boron and its compounds and their effects on prostate cancer cells shown that when used in appropriate doses, different boron compounds such as boric acid, could be potential curing agent for prostate cancer. Therefore, in our study, we used three different concentrations of boron compounds D1, D3 and D6 to see if there is any effect on androgen receptor as well as particular serine proteases. We examined effects of these boron compounds onto two sets of LNCaP cell line. According to results we obtained from MTT, qPCR and Western blot analysis, we concluded that boron compounds could be potentially effective in decreasing levels of AR and automatically decrease abnormal proliferation of cancer cells. Therefore, examined boron compounds used in right concentrations, could be curative agents in prostate cancer therapy.