Non spesifik kronik boyun ağrısında auriküler vagus stimülasyonunun ağrı, özürlülük ve uyku üzerine etkisi
The effect of auricular vagus stimulating on pain, disability and sleep in non specific chronic neck pain
  1. Tez No: 743217
  2. Yazar: SILA TORLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Çalışmamızın amacı non spesifik kronik boyun ağrısında konvansiyonel tedavi ile vagus sinir stimülasyonun ağrı, normal boyun eklem hareketi, özürlülük ve uyku üzerine etkilerini karşılaştırmaktır. Randomize kontrollü olarak planlanan çalışmamıza 18-65 yaş arası non-spesifik boyun ağrısı olan 36 hasta kabul edildi. Hastalar 2 grup şeklilnde ayrıldı. Bireylerin demografik ve fiziksel özellikleri kaydedildi. 1. Gruba ise aurikuler vagus sinir stimülasyonu tedavisi uygulandı. 2. Gruba hotpack, Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimulasyonu (TENS) ve terapötik ultrasondan oluşan konservatif tedavi uygulandı. Her iki gruba da tedavilerine ek olarak ev egzersizi verildi ve öğretildi. Ağrı Vizüel Analog Skalası (VAS) ile, kas kuvveti dijital el dinamometresi ile, boyun normal eklem hareketi telefon uygulaması olan Goniometer iklinometresi ile, engellilik durumu Boyun Özürlülük İndeksi ile ve uyku kalitesi Pittsburg Uyku Anketi ile değerlendirildi. Ölçümler tedavi öncesi ve 15 seans tedavi sonrası olarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the efects of conventional treatment and vagus nerve stimulation on pain, normal joint movement, disability and sleep in non-specific chronic neck pain. 36 patients aged between 18 and 65 years with non-specific neck pain participated in our randomly planned study. All these patients were divided into 2 groups. Demographic and physical characteristics of the patients were recorded. The first group was treated with auricular vagus nerve stimulation. Conservatire treatment that consists of hotpack, transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) and therapeutic ultrasound was applied to the second group. In addition to their treatment, some home exercises were given and tought. Pain was assessed with a visual analog scale (VAS). Muscle strength was evalvated with a digital hand dynamometer. Neck normal joınt motion was evaluated with goniometer clinometer which is a mobile phone application. While disability was mensured with the neck disability index, sleep quality was evalvated with the Pittsburg sleep questionnaire. All the measurements were recorded before the trearment and after the 15 session treatment. It was abserved that auricular vagus stimulation decreased pain, increased extensor, right and left lateral flexor muscle strength and extension, right lateral flexion and right rotation joint range of motion. It was also abserved that auricular vagus stimulation had positive effects on neck disability and sleep pattern and quality.