Salgın sürecinde çocuk acil servise zehirlenme ile başvuran çocukların özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the characteristics of children applying to the pediatric emergency department with poisoning during the epidemic process
- Tez No: 743218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ERKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, COVID-19 salgınının başlangıcından itibaren geçen bir yıllık süre içerisinde İstanbul'da bulunan bir hastanenin çocuk acil servisine zehirlenme ile başvuran çocukların özelliklerini değerlendirmek amacıyla retrospektif olarak gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemi bir yıl içerisinde zehirlenme ile çocuk acil servise yatışı yapılan 326 çocuktan oluştu. Araştırma verileri Veri Toplama Formu aracılığıyla, bilgisayar ortamında kayıtlı hasta dosyalarından elde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde yüzde, ortalama, standart sapma, Pearson Ki-Kare testi, Fisher's Exact test ve Yates Ki-Kare (Continuity Correction) testleri kullanıldı. Çocukların %53,7'sinin kız, yaş ortalamasının 4,99±4,86 yıl olduğu, %58'inin salgının ikinci altı ayında başvuru yaptığı bulundu. Çocukların en fazla ilaç (%58) ve deterjan (%23,9) ile zehirlendiği belirlendi. Çocukların %87,7'sinin kazayla, %12,3'ünün intihar nedeniyle zehirlendiği bulundu. Çocukların %89,9'una semptomatik tedavi uygulandığı ve %60,7'sinin gözlem sonrası şifa ile taburcu edildiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
This study was carried out retrospectively to evaluate the characteristics of children who were admitted to the pediatric emergency department of a hospital in Istanbul with poisoning within one year from the beginning of the COVID-19 epidemic. The sample of the study consisted of 326 children who were admitted to the pediatric emergency department with poisoning within a year. The research data were obtained from the patient files recorded in the computer environment through the Data Collection Form. Percentage, average, standard deviation, Pearson Chi-Square test, Fisher's Exact test, and, Yates Chi-Square (Continuity Correction) tests were used to evaluate the data. It was found that 53.7% of the children were girls, the mean age was 4.99±4.86 years, and 58% of them applied in the second six months of the epidemic. It was determined that children were mostly poisoned by medicine (58%) and detergents (23,9%). It was found that 87,7% of the children were poisoned by accident and 12,3% by suicide. It was determined that 89.9% of the children were treated symptomatically and 60.7% of them were discharged with recovery after observation.