Diyafizer femur kırıklarında yeni tasarım s-plak ile düz-plakların biyomekanik yönden karşılaştırılması; Ex-Vivo çalışma
Biomechanical comparison of new design s-plates and flat-plates in diaphyseal femoral fractures; Ex-Vivo study
  1. Tez No: 743232
  2. Yazar: MEHMET ÇATAKDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmada tarafımızdan tasarlanan S-plak ile mevcut kullanılan düz plakların diyafizer femur kırıklarında biyomekanik yönden karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamızda plaklar ile uygulanan sağaltım yönteminde, mevcut kullanılan plak çeşitlerinden daha farklı bir anatomik yapıya sahip olan S plakların, düz plaklara göre üst ve alt fragmentlerin fiksasyonunda ve stabilizasyonunda biyomekanik yönden durumu gözlemlendi. Çalışmada deney materyali olarak, kasaplardan elde edilen koyun femur kemikleri kullanıldı. Toplamda 12 kontrol grubu ve her grupta 6 adet deney materyali olmak üzere toplam 72 adet koyun femur kemiği değerlendirildi. Femur kemikleri diyafiz bölgesinden transversal bir şekilde kesilerek diyafizer kırık elde edildi. Kontrol gruplarındaki deney materyallerinin düz plak ve S plak ile stabilizasyonu sağlandıktan sonra Universal Test Cihazı (Shimadzu AG-IS-100KN, Japonya) ile biyomekanik testleri yapıldı. Testler sırasında deney materyallerine torsiyon, kompresyon, distraksiyon ve üç nokta bükme (bending) kuvvetleri uygulandı. Sonuçlar değerlendirildiğinde distraksiyon (gerilme) biyomekanik testinde düz plaklar ve S plaklar karşılaştırıldığında, osteosentez hattında S plakların düz plaklara göre daha tutucu ve dirençli bir şekilde etki ettiği görüldü. Femur diyafizer kırıklarında S plakların düz plaklara göre kırık hattında diğer kuvvetlerin yanında özellikle gerilme kuvvetlerini daha etkin düzeyde önlemesinden dolayı bir alternatif olabileceği kanaatine varıldı. İleride klinik vakalarda S plakların in vivo davranışının araştırılması yapılması öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the biomechanical aspects of the S-plate designed by us and the currently used flat plates in diaphyseal femur fractures. In our study, in the treatment method applied with plates, the biomechanical situation of the S plates, which have a different anatomical structure than the currently used plate types, was observed in the fixation and stabilization of the upper and lower fragments compared to the plain plates. In the study, sheep femur bones obtained from butchers were used as experimental material. A total of 72 sheep femur bones, 12 in the control group and 6 experimental materials in each group, were evaluated. A diaphyseal fracture was obtained by transversal cutting of the femur bones from the diaphysis region. After stabilization of the experimental materials in the control groups with flat plate and S plate, biomechanical tests were performed with Universal Tester (Shimadzu AG-IS-100KN, Japan). Torsion, compression, distraction and three-point bending forces were applied to the experimental materials during the tests. When the results were evaluated, when flat plates and S plates were compared in the distraction biomechanical test, it was seen that S plates acted more conservatively and resistantly than flat plates in the osteosynthesis line. It was concluded that S plates could be an alternative to flat plates in femoral diaphyseal fractures, since they prevent tensile forces more effectively along with other forces at the fracture line. It is envisaged to investigate the in vivo behavior of S plate in clinical cases in the future.