Köpeklerin femur ve tibia kırıklarının sağaltımında kilitli kompresyon plağı (LCP) uygulamalarının klinik ve radyolojik değerlendirmeleri üzerine çalışmalar
Clinical and radiological evaluation of the locking compression plate application in femur and tibia fractures of dogs
  1. Tez No: 225466
  2. Yazar: ÖZLEM ŞENGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN OLCAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada amaç, yeni bir implant sistemi olan Kilitli Kompresyon Plak (LCP) uygulamalarının, köpek uzun kemik kırıklarındaki klinik ve radyolojik sonuçlarının ortaya konmasıdır. Çalışmada 15 adet değişik ırk, yaş ve cinsiyetteki köpekte diyafizer bölge uzun kemik kırıkları LCP sistem kullanılarak sağaltıldı. Çalışmaya 8 femur ve 7 tibia kırığı dahil edildi. Preoperatif alınan radyogramlar incelenerek kırıklar Unger sistemine göre sınıflandırıldı. Operasyonlarda her olguya uygun boyutlarda LCP sistem setlerine ait titanyum plak ve vidalar kullanıldı. Kullanılan plak boyutu, vida sayısı ve plak-vida dansitesi 0. günde kaydedildi. Bütün olguların postoperatif 10., 25., 45., 60. ve 90. günlerde klinik ve radyografik muayeneleri yapıldı ve komplikasyonlar varlığı/nedenleri yönünden değerlendirildi. Ayrıca postoperatif 10. ve 25. günlerde ilgili ekstremitedeki topallık ve ağrı duyumu skorlanarak kaydedildi.Elde edilen radyografik sonuçlar, bildirilen sağlıklı erişkin bir köpekteki kırığın iyileşme sürecinden üstün bulunmuştur. Literatür verilere göre en sık karşılaşılan kırık komplikasyonları olan osteomyelitis, gecikmeli kaynama ve kaynama yokluğu bulgularına rastlanmadı. Sadece bir olguda hatalı kaynama bulgusuna rastlandı, kalan 14 olgudan 12' sinde primer kırık iyileşmesi, 2' sinde ise hafif kallus oluşumuyla iyileşmenin sağlandığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to present the clinical and radiological results of long bone fractures in dogs each applied the new implant system called Locking Compression Plate (LCP). In the study 15 dogs with different breed age and sex treated using LCP system had diaphiseal zone long bone fractures. The study incorporated eight cases of each humeral, radial, femoral and tibial fractures. Analysing preoperative taking radiographs of fractures classified according to Unger system. Appropriate titanium plates and screws regarding to LCP system used for each cases surgery. Applied plate sizes, screw numbers and plate-screw density recorded immadiate postoperative. All cases evaluated clinically and radiographically postoperative on days 10, 25, 45, 60 and 90 to detect or explain any complications. By the way, postoperatively on days 10 and 25 lameness and pain on the affected limb was also scored and recorded.Obtained radiographic results found better than reported for a normal adult dogs fracture healing process. Most often encountered complications as osteomyelitis, delayed union and nonunion findings were not recorded. Malunion encountered only in one case. Twelve cases of the rest 14 healed with primary bone healing while other two cases healed with little callus formation.