Doğum sırasında doğum topu ve çömelme pozisyonu kullanımının doğum ağrısı, doğum süresi ve memnuniyetine etkisi
The effect of using a birth ball and squatting position during labor on labor pain, duration of labor and satisfaction
- Tez No: 743246
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırma, doğum sırasında doğum topu ve çömelme pozisyonu kullanımının doğum ağrısı, doğum süresi ve memnuniyetine etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmış-tır. Araştırma, randomize kontrollü deneysel bir çalışma olarak 03.07.2021-20.01.2022 tarih-leri arasında Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Araştırma-nın örneklemini araştırmaya dahil edilme kriterlerini taşıyan 53 doğum topu uygulama gru-bu, 53 çömelme grubu ve 53 kontrol grubu olmak üzere toplam 159 gebe oluşturmuştur. Ge-beye NST bağlı iken gebenin doğum topu egzersizleri ile çömelme pozisyonunu uygulaması sağlanmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel ve Obstetrik Bilgi Formu'', doğum ağrısını değerlendirmek için ”Görsel Kıyaslama Ölçeği'', doğum süresini değerlendirmek için“Par-tograf'' ve anne memnuniyetini değerlendirmek için ”Doğumda Anne Memnuniyetini De-ğerlendirme Ölçeği (Normal Doğum)'' kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effect of using the birth ball and squatting position during labor on labor pain, labor duration and satisfaction. The research was carried out as a randomized controlled experimental study at Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between 03.07.2021 and 20.01.2022. The sample of the study consisted of a total of 159 pregnant women, 53 in the birthing ball application group, 53 in the squatting group, and 53 in the control group, who met the criteria for inclusion in the study. While NST was attached to the pregnant, it was ensured that the pregnant woman practiced the squatting position with labor ball exercises.“Personal and Obstetric Information Form'' was used to collect data, ”Visual Analog Scale'' to evaluate labor pain,“Partograph'' to evaluate labor duration, and ”Evaluation Scale for Maternal Satisfaction at Birth (Normal Birth)'' was used to evaluate mother's satisfaction.