D-erythro-MAPP ve nanopartikül formülasyonunun meme kanseri hücrelerinde apoptoz ile ilişkili ölüm yolaklarının in-vitro ve in-vivo olarak araştırılması
In-vitro and in-vivo investigation of D-erythro-MAPP and nanoparticle formulation of apoptosis-related death path in breast cancer cells
- Tez No: 743253
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MEHTAP KUTLU, DOÇ. DR. SALİH GENCER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Meme kanseri hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen ve ölüm oranı yüksek bir kanser türüdür. Meme kanserinin tedavisi için standart ilaçlar ve tedavi yaklaşımları geliştirilmesine rağmen başarılı tedaviyi gerçekleştiren bir ajan ve uygulaması henüz geliştirilememiştir. Seramidler hücre büyümesini baskılama, apoptozu tetikleme ve yaşlanmayı düzenleme gibi antiproliferatif yanıtlara aracılık etmektedir. Hücrelerdeki seramid seviyesine bağlı olarak hücreler ölüme veya sağkalıma yönlendirilmektedir. Bu tez çalışmasının amacı bir seramidaz inhibitörü olan D-e-MAPP ve D-e-MAPP KLN formülasyonunun meme kanserinde sitotoksik, antikanser ve antiproliferatif özelliklerinin in-vitro ve in-vivo olarak incelenmesidir. MCF-7 hücrelerindeki sitotoksik etki MTT testi ile, hücre ölüm yolları anneksin-V, hücre döngüsü ve mitokondri zar potansiyeli değişiklikleri ile belirlenmiştir. Konfokal mikroskopi ile morfolojik değişiklikler ve geçirimli elektron mikroskopi yöntemi ile de ince yapısal değişiklikler belirlenmiştir. MCF-7 hücreleri üzerindeki invazyon, koloni oluşturma ve yara iyileşme etkileri de incelenmiştir. Ayrıca gen ve protein ekspresyon seviyeleri üzerindeki değişiklikler de tespit edilerek, BALB/c farelerde meme kanseri modeli oluşturulmuş ve tümör dokusundaki D-e-MAPP ve KLN formülasyonunun etkileri immunhistokimyasal işaretleme ile, morfolojik değişiklikler konfokal mikroskopi ve TEM mikroskopi ile görüntülenmiş ve western blot ile protein ekspresyon seviyeleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a type of cancer that occurs in both men and women and has a high mortality rate. Although standard drugs and treatment approaches have been developed for the treatment of breast cancer, an agent that performs successful treatment and its application have not been developed yet. Ceramides mediate antiproliferative responses such as suppressing cell growth, triggering apoptosis and regulating senescence. Depending on the level of ceramide in the cells, the cells are directed to death or survival. The aim of this thesis study is to examine the cytotoxic, anticancer and antiproliferative properties of D-e-MAPP and D-e-MAPP SLN formulation, which are ceramidase inhibitors, in breast cancer in-vitro and in-vivo. The cytotoxic effect in MCF-7 cells was determined by the MTT test, cell death pathways were determined by annexin-V, cell cycle and mitochondrial membrane potential changes. Morphological changes were determined by confocal microscopy and fine structural changes were determined by transmission electron microscopy. Invasion, colony formation and wound healing effects on MCF-7 cells were also investigated. In addition, the changes on gene and protein expression levels were determined, a breast cancer model was established in BALB/c mice and the effects of D-e-MAPP and SLN formulation in tumor tissue were visualized by immunohistochemical marking, morphological changes were visualized by confocal microscopy and TEM microscopy, and protein expression levels were visualized by western blot examined.