Kompakt kemik kaynaklı kök hücrenin spongioz kemikteki osteogenik etkilerinin rat zigomatik ark defekt modelinde histolojik ve immunolojik olarak değerlendirilmesi
Histological and immunological evaluation of the osteogenic effects of compact bone-derived stem cells in cancellous bone in a rat zygomatic arch defect model.
- Tez No: 743281
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 806
Özet
Amaç: Kök hücre uygulamalarında kemik iliği ve yağ dokusu dışında kompakt kemik de bir alternatif olarak kullanılmaktadır. Ancak bu konu ile ilgili çalışmalar kısıtlıdır. Biz çalışmamızda kompakt kemikten elde edilen kök hücrenin sıçan zigomatik ark defektindeki etkisini araştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 15 sıçan dahil edildi. 5 adet sıçan deney öncesi kök hücre elde edebilmek için sakrifiye edildi. Sıçanlar her birinde 5 sıçan olacak şekilde 2 gruba ayrıldı. Grup I: Kompakt kemik kaynaklı kök hücrenin uygulandığı, grup II: Adipoz doku kaynaklı kök hücrenin uygulandığı grup. Her iki grupta da sıçanlarda sağ zigomatik ark defekti oluşturuldu. Zigomatik kemikler kriyocerrahi ile hücrelerinden arındırıldı. Kök hücreler, zigomatik kemiklere transfer edildi. Gruplardan elde edilen kök hücre sayısı, kök hücre farklılaşmaları ve yüzeyel belirteçleri incelendi. Sakrifikasyon sonrası gruplardaki kemiklerin histolojik olarak hücre yapısı, osteosit sayısı ve osteopontin skorları, elektron mikroskobu ile grupların elemental kompozisyonu, sağlam kemiğe benzeme yüzdeleri, osteosit sayıları ve hücreleri incelenmiştir. Bulgular: Gruplara uygulanan kök hücrelerin sayısı grup I ve grup II için sırasıyla 5 x 107 ve 3.2 x 107'ydi.(p>0.05) Histolojik olarak grup Ideki hücrelerin morfolojisi grup IIye göre daha sağlıklı görüldü. Osteosit sayısı grup I ve grup IIde sırasıyla 97.56±15.4 ve 132.93±10.8'di.(p0.05) Osteosit sayıları grup I ve grup IIde sırasıyla 10.7±2.8 ve 6.1±1.2'di.(p0.05) Sonuç: Kompakt kemikten elde edilen kök hücreler zigomatik ark defektinde olumlu sonuçlar verdi. Kök hücre uygulamalarında bu yöntem de alternatif olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: In stem cell applications, apart from bone marrow and adipose tissue, compact bone is also used as an alternative. However, studies on this subject are limited. In our study, we investigated the effect of stem cell derived from compact bone on rat zygomatic arch defect. Materials and Methods: Fifteen rats were included in the study. 5 rats were sacrificed to obtain stem cells before the experiment. The rats were divided into 2 groups with 5 rats each. Group I: Compact bone-derived stem cell applied, group II: Adipose tissue-derived stem cell applied. Right zygomatic arch defect was created in rats in both groups. Zygomatic bones were decellularized by cryosurgery. Stem cells were transferred to zygomatic bones. The number of stem cells, stem cell differentiation and superficial markers obtained from the groups were examined. Histologically, cell structure, osteocytes count and osteopontin scores, elemental composition of the groups, percentages of resemblance to intact bone, osteocytes numbers and cells were examined by electron microscopy of the bones in the groups after sacrification. Results: The number of stem cells administered to the groups was 5 x 107 and 3.2 x 107 for group I and group II, respectively.(p>0.05) Histologically, the morphology of the cells in group I was found to be healthier than group II. The number of osteocytes was 97.56±15.4 and 132.93±10.8 in group I and group II, respectively.(p0.05) Osteocytes counts were 10.7±2.8 and 6.1±1.2 in group I and group II, respectively. (p0.05) Discussion: Stem cells obtained from compact bone gave positive results in zygomatic arch defect. This method can also be used as an alternative in stem cell applications.