Sosyal bilgiler öğretiminde hikâye kullanımı ve sosyal bilgiler ders kitaplarında yer alan hikâyelerin değeler ve beceriler açısından incelenmesi
The use of stories in social studies teaching and investigation of stories in social studies textbooks in terms of values and skills
- Tez No: 743282
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sosyal Bilgiler dersi konularının, kazanımlarının, becerilerinin ve değerlerinin en iyi şekilde öğrenciye kazandırılması oldukça mühimdir. Hikâye ile öğretim bizlere bütün bu sayılanların harmanlanarak öğrenciye sunulması anlamına gelir. Sosyal Bilgiler dersi içeriği itibariyle de hikâyeleştirmeye çok uygun bir yapıya sahip olduğu için hikâyeler bu noktada çok önemli bir yer tutmaktadır. Çalışmada, Sosyal Bilgiler öğretiminde hikâye kullanımına ilişkin bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmada; hikâyenin, Sosyal Bilgiler eğitimindeki yeri ve ders kitabında yer alan okuma metinlerinin içeriğinde doğrudan ve dolaylı bir şekilde verilmek istenen“değerler”ve“beceriler”ile ilgili detaylı bir araştırma yapmak için nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi yapılmış ve 5. Sınıf Sosyal Bilgiler ders kitapları incelenmiştir. Yapılan doküman incelemeleri sonucunda hikâyelerin aktarılmak istenen bilgiyi ezber yönteminden daha sağlıklı ve kalıcı hale getirdiği bilgisine ulaşılmıştır. Eğitimde hikâye kullanımı tıpkı eski dönemlerde olduğu gibi şimdi de öğrencilere aktarılmak istenen öğretiyi, düşünceyi ve kavramları aktarmadaki en önemli ve etkili yollardan biri olarak bilinmektedir. Araştırmada, Sosyal Bilgiler dersinde yer alan hikâyeler değer ve beceriler açısından incelenmiş ve Milli Eğitim Bakanlığı'na, öğretmenlere çağdaş öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is of vital importance to equip and teach Students with social studies subjects, gains, skills and values in an effective way. Teaching with stories means presenting all the above knowledge and skills in an eclectic manner. Stories seem to be very useful to teach those skills as Social Studies course is very appropriate for this. This study aimed at showing the relationship and results of using stories in social studies lessons. Document review which iş a qualitative research method was used in the study to analyze the“values”and“skills”concepts merged into social studies coursebook units directly or indirectly. The 5th grade coursebook was analyze to see the related gains and concepts in the stories. It was concluded that the so-called stories were very effective to store and retrieve information about objected values instead of just memorizing them. Using stories in instruction systems is known to be very useful to convey the targeted knowledge, skills, data and concepts just like it was in the past. As mentioned above, the stories in 5th grade coursebook were analyzed in terms of values and skills and related suggestions were presented to Ministry of Education and related teachers according to results.